Walentynki

Święto zakochanych obchodzone 14 lutego.

Walentynki - Święto Zakochanych - 14 Lutego
Walentynki 2020 - Serce i Róża

Walentynki - Zwyczaje

Święto obchodzone 14 lutego, w dniu Świętego Walentego. W tym dniu zakochani obdarowują się "walentynkami", są to zazwyczaj drobne lub większe prezenty, wiersze, wierszyki zawierające wyznania miłosne. Czasami, bardziej zakochani i bardziej zdecydowani Panowie oświadczają się swoim wybrankom.

Kim był Święty Walenty?

Święty Walenty ok. 1510Leonhard Beck - Heiliger Valentin
ok. 1510

Prawdopodobnie wszyscy już znamy zwyczaj obchodzenia Walentynek, ale czy wiecie kim był ich patron Święty Walenty? Otóż, w tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy informacje o około jedenastu świętych o imieniu Valentine lub Valentinus i dwóch Świętych Walentynach (z Palestyny i Segowii). Są to np. Walenty z Recji (zm. w 470 lub 475 roku) - pierwszy biskup Pasawy i krainy Retów; Walenty Berrio-Ochoa (zm. w 1861 roku); Valentine Jaunzarás Gómez (zm. w 1936 roku) i.in.

Jednak najbardziej prawdopodobnym świętym "odpowiedzialnym" za Święto Walentynek jest Święty Walenty z Ternii. Najpopularniejsza hagiografia opisuje go jako biskupa Ternii (miasta w Umbrii, w centralnych Włoszech), żyjącego w czasach Cesarza Rzymu Klaudiusza II Gockiego (ur. 213/214 - zm. 270 roku).

Według podań, Święty Walenty sprzeciwił się rozkazowi cesarza zakazującemu udzialania ślubów młodym mężczyznom. Rozkaz ten wynikał z przekonania doradców Klaudiusza, że nieżonaci mężczyźni są lepszymi żołnierzami niż żonaci. Biskup Walenty złamał jednak zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów, za co został wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Legenda mówi, że owa dziewczyna, dzięki miłości Walentego odzyskała wzrok. Gdy ta informacja dotarła do cesarza, kazał on zgładzić Walentego. Dzień przed egzekucją biskup napisał list do swojej ukochanej, który podpisał "Od Twojego Walentego" (ang: "From Your Valentine" - podpis stosowany do dziś na angielskich kartkach walentynkowych). Egzekucję Świętego Walentego wykonano w 14 lutego 269 r.

Święty Walenty - Patronat

Święty Walenty w Kościele Katolickim jest patronem ciężko chorych, zwłaszcza umysłowo chorych, epileptyków i podagryków, pszczelarzy i oczywiście zakochanych.

Historia Walentynek

Pierwsze ślady tego święta, uważane przez niektórych za wzmiankę o Walentynkach, odnajdujemy w poemacie z 1382 roku - "Sejm Ptasi" (ang: The Parliament of Fowles) Geoffrey Chaucer'a (angielskiego poety i filozofa autora "Opowieści Kanterberyjskich"). A brzmi ona:

"For this was on seynt Volantynys day
Whan euery bryd comyth there to chese his make."

Niektórzy badacze literatury uważają, że może być to pierwsza wzmianka na temat święta 14 lutego, jednakże, jak twierdzą krytycy, luty nie jest w Anglii okresem ptasich godów, a Henry Ansgar Kelly zauważa, że poemat "Sejm Ptasi" napisany został z okazji zaręczyn króla Anglii Ryszarda II i Anny Czeskiej (Anne of Bohemia), które odbyły się 2 maja 1381 roku a więc w dniu, który w kalendarzu liturgicznym poświęcony jest Świętemu Walentemu biskupowi Genui.

O "słodkiej Walentynce" pisze także na początku XV wieku Karol Orleański:

"Je suis desja d'amour tanné
Ma tres doulce Valentinée..."
(Karol Orleański, Rondo VI, wersy 1-2)

Wzmiankę o dniu Świętego Walentego znajdujemy także w Hamlecie Williama Szekspira:

Ofelia:
"Nie mówmy już o tym,
ale jak się was pytać będą,
co to znaczy, to powiedzcie:
Dzień dobry, dziś święty Walenty.
Dopiero co świtać poczyna;
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Poskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną."
(Hamlet, Akt IV Scena 5; tłumaczenie Józef Paszkowski)

Święta Podobne do Walentynek

Luprecalia - Termin Walentynek pokrywa się z terminem święta wiosny, które odbywało się w starożytnym Rzymie w dniach 13-15 lutego. Luprecalia to święto urodzaju i płodności obchodzone na cześć Fauna - boga upraw. Luprecalia były świętowane w Rzymie do czasu, kiedy to papież Gelazjusz I (492-496) zabronił ich obchodów.

Noc Kupały - O ile w europie zachodniej i południowej Walentynki obchodzone są od czasów średniowiecza, o tyle u słowian dniem zakochanych była raczej Noc Kupały (Sobótka), obchodzona w czasie letniego przesilenia, a więc w nocy z 21 na 22 czerwca. Walentynki zyskały większą popularność dopiero w latach 90-tych XX w.

Ciekawostki Walentynkowe

Amerykański Greeting Card Association szacuje, że z okazji Walentynek na całym świecie wysyłane jest około miliarda świątecznych kartek. Daje to Walentynkom drugie miejsce (za Świętami Bożego Narodzenia) w rankingu świąt, podczas których wysyła się najwięcej życzeń. Około 85% z tych życzeń wysyłają kobiety.

Wróżby Walentynkowe

Wiersze i Wierszyki na Walentynki

(znalezione w internecie)

"Będę patrzył w Twoje oczy I calował usta Twe,
I dziekował będę Bogu, Że Ty ciągle kochasz mnie!"

"Serce moje nie kłamie, lecz bardzo mocno bije.
Ciebie jednego kocham, dla ciebie jednego żyje."

"Chcę ciągle marzyć, Chcę ciągle śnić,
Lecz bardziej pragnę Przy Tobie być!"

"Miłość jest jak cień człowieka,
Szkoda, kto dla niej wiek trwoni,
Kiedy ją gonisz, ucieka,
Kiedy uciekasz, to goni."
/J. Niemcewicz/

"Miłość
Nie widziałam cię juz od miesiąca.
I nic.
Jestem może bledsza,
trochę śpiąca
trochę bardziej milcząca
lecz widać można żyć bez powietrza !"
/Pawlikowska-Jasnorzewska/

"O! gdzie miłość stawia siatki,
Nie figlujcie, moje dziatki!
Bo z miłością figlów ni ma:
Jak was złapie, to zatrzyma!"
/Aleksander Fredro/

Życzenia walentynkowe

Wszystkim odwiedzającym nas zakochanym, życzymy w dniu ich święta spełnienia marzeń i szczęścia z wybrankiem/ą. A tym, którzy wciąż szukają swojej 'drugiej połówki', życzymy aby w końcu ją znaleźli - powodzenia.Informacje Dodatkowe
Walentynki wypadają co roku w tym samym dniu - 14 lutego

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypadają Walentynki w latach 2019-2029
RokDzień
2019Czwartek
2020Piątek
2021Niedziela
2022Poniedziałek
2023Wtorek
2024Środa
2025Piątek
2026Sobota
2027Niedziela
2028Poniedziałek
2029Środa
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Walentynki, w 2024 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 14 lutego (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Magdy25 majaDzisiaj!
Magdaleny29 majaZostało jeszcze 4 dni
🎁
Prezenty na DZIEŃ DZIECKA!
Podpowiadamy Pomysły