Ostatki - Koniec Karnawału

Ostatni dzień Karnawału (lub ostatni tydzień)

Ostatki 2023 - Ostatni Dzień Karnawału
Z ostatniej chwili: Ostatkowy Bal Karnawałowy w Wenecji w 2020 roku został odwołany z powodu koronawirusa. Sam karnawał wenecki został przerwany w niedzielę o północy, a władze odwołały wszelkie masowe imprezy w regionie Wenecja Euganejska. Koronawirus we Włoszech spowodował także odwołanie imprez masowych, zamknięcie szkół i uniwersytetów w północnych regionach Włoch: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont i Emilia-Romania.

Ostatki

Ostatki, czyli mięsopust - zakończenie Karnawału. Ostatni dzień Karnawału wypadający we wtorek przed Środą Popielcową. Niekiedy Ostatkami nazywamy też cały ostatni tydzień Karnawału, począwszy od Tłustego Czwartku, aż do wtorku przed Popielcem.

Staropolska nazwa mięsopust pochodzi od zbitki słów mięso i opust i oznacza "pożegnanie z mięsem". Mianem tym określano ostatnie dni Karnawału, w odróżnienu od "zapustów". Zapusty oznaczały raczej cały okres od Trzech Króli aż do Środy Popielcowej.

Kiedy Wypadają Ostatki 2023

Ostatki, czyli ostatni dzień Karnawału, wypadają w 2023 roku w dniu 21 lutego.


Ostatkowy Bal Karnawałowy w Wenecji
Ostatkowy Bal Karnawałowy w Wenecji

Zwyczaje Ostatkowe

Ponieważ ostatki to, jak sama nazwa wskazuje, ostatnia szansa do wybawienia i najedzenia się przed okresem Wielkiego Postu, jest to okres nasilonych zabaw, bali karnawałowych oraz "nieumiarkowania w jedzeniu i piciu".

Największym i najbardziej znanym balem karnawałowym jest oczywiście Karnawał w Rio de Janeiro. Rozpoczyna się on w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwa przez pięc dni - aż do środy nad ranem. Kończy się w Ostatki - wielkim finałem. Inne słynne bale ostatkowe, to np.:

  • Wielki bal na Placu Świętego Marka w Wenecji - kończy on słynny karnawał wenecki
  • Carnival of Binche w belgijskim mieście Binche
  • Carnaval of Salvador de Bahia w Salwadorze
  • Barranquilla's Carnival w Kolumbii
  • bal i parady karnawałowe w Nicei (Francja)
  • Carnaval in Chipiona w Hiszpanii
  • Karnawał w Nowym Orleanie (USA)
  • Fasnacht w Bazylei (Szwajcaria)

Niestety w Polsce nie dorobiliśmy się balu karnawałowego takiej rangi jak w Rio czy w Wenecji, ale i u nas jest to okres nasilonych imprez i zabaw. Większość klubów, pubów, restauracji organizuje specjalne bale ostatkowe. Popularne też są zabawy w domach.


Zwyczaje Lokalne:

Wielkopolski Podkoziołek

w Wielkopolsce ostatkowy bal nazywany jest "podkoziołekiem". Nazwa pochodzi od figurki kozła, która jest centralnym elementem tejże zabawy.Ostatki na Świecie - Mardi Gras i inne

Na świecie ostatni dzień Karnawału nazywany jest często Mardi Gras (fr: Tłusty wtorek). Nazwa ta znana i używana jest w USA, Kanadzie (niekiedy też Pancake Tuesday, czyli Naleśnikowy Wtorek), Europie i Ameryce Łacińskiej. W Wielkiej Brytanii i Irlandii ostatki nazywane są Shrove Tuesday (nazwa pochodzi od staroangielskiej formy wyrazu 'shrive' - pokuta, a więc możemy przetłumaczyć ten zwrot jako Pokutny Wtorek), w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych - Fasnacht.


Przestroga Ostatkowa ;)

I na koniec jeszcze przestroga ostatkowa. Jak czytamy w dziele Zygmunta Glogera „Rok Polski w życiu, tradycyi i pieśni” wydanym w Warszawie w 1900 roku: "Lud powiada, że we wtorek zapustny stoi djabeł za drzwiami karczmy i spisuje wychodzących z niej po północy." Tak więc, uwaga na ostatkową zabawę po północy, bo może się to źle skończyć ;)

Informacje Dodatkowe
Ostatki - Koniec Karnawału wypadają w wtorek, 47 dni przed Wielkanocą

Zobacz, kiedy wypadają Ostatki - Koniec Karnawału w latach 2018-2028
RokDzień
201813 lutego
201905 marca
202025 lutego
202116 lutego
202201 marca
202321 lutego
202413 lutego
202504 marca
202617 lutego
202709 lutego
202829 lutego
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Ostatki - Koniec Karnawału, w 2023 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 21 lutego (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 2 października
Denis, Dionizy, Teofil, Leodegar, Stanimir
Jutro, 3 października
Eustachy, Gerard, Heliodor, Józefa, Kandyd, Teresa, Ewald, Ewalda, Sierosław
Pojutrze, 4 października
Franciszek, Konrad, Rozalia, Manfred, Manfreda
Wczoraj, 1 października
Jan, Danuta, Benigna, Igor, Cieszysław, Remigiusz
🎁
Szukasz Prezentu dla ...?
Podpowiadamy Pomysły