Światowy Dzień Kota

Międzynarodowe święto wszystkich kotów, tych rasowych i dachowców, obchodzone jest 17 lutego.

Dzień Kota
Międzynarodowy Dzień Kota (ang: World Cats Day, wł: Giornata mondiale del gatto) święto naszych milusińskich obchodzone jest 17 lutego (w Polsce od 2006 roku)

Dzień Kota na Świecie
Mimo że 17 lutego znany jest w Polsce od 2006 roku jako Światowy/Międzynarodowy Dzień Kota, wygląda na to, że jest to raczej 'święto polsko-włoskie'. Dostępne źródła wskazują, że dzień ten obchodzony był w Włoszech, a w 2006 roku zaadaptowany został także w Polsce. Niektóre źródła wskazują, że Dzień Kota obchodzony jest nieformalnie także w innych krajach np. USA - National Cat Day (Narodowy Dzień Kota) świętuje 29 pażdziernika.

Światowy Dzień Kota w Polsce
Pomysłodawcą obchodów dnia kota w Polsce był w 2006 roku redaktor naczelny miesięcznika Kot, prezes Polskiej Federacji Felinologicznej "Felis Polonia", międzynarodowy sędzia felinologiczny Pan Wojciech Albert Kurkowski. Polski Dzień Kota wspierany jest przez miesięcznik "Kot", Polską Federacje Felinologiczną "Felis Polonia" i lokalne kluby felinologiczne.

Obchody Dnia Kota
W trakcie Światowego Dnia Kota większość klubów felinologicznych należących do FPL organizuje pokazy kotów rasowych i akcje charytatywne; po hasłem "Rasowce - Dachowcom" zbierane są wtedy pieniądze i dary rzeczowe dla bezdomnych kotów. Akcje te coraz częściej przenoszą się również do szkół i przedszkoli. Święto to ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym. Przyczynia się ono do integracji miłośników kotów. Zarówno hodowcy kotów rasowych, jak i miłośnicy kotów domowych wspólnie propagują szacunek dla kotów. (Źródło: Felis Polonia)

W trakcie obchodów Dnia Kota wybierany jest Kociarz Roku (dotychczasowymi laureatami zostali: Krzysztof Cwynar (2006), Franciszek Klimek (2007), Prezydent RP Lech Kaczyński (kociarz roku 2008), Urząd Miasta Stołecznego Warszawa (2008, kategoria: firma), forum miau.pl (2008, kategoria: media).

Ciekawostki na temat kotów
  • Kot Domowy (łac: Felis silvestris catus) udomowiony został około 6000 lat temu i od tego czasu aż po dzisiejszy dzień wykorzystywany jest do tępienia gryzoni domowych (myszy, szczury). W starożytnym Egipcie kot był zwierzęciem czczonym jako święte zwierze bogini Bastet (egipska bogini miłości i płodności)
  • 22 grudnia 2001 roku urodził się pierwszy sklonowany kot a właściwie kotka CC (od angielskiego Copy Cat)
  • "Fred the Undercover Kitty" (kot agent Fred) to kot, który był wykorzystany w 2006 roku przez nowojorską policję w akcjach demaskujących nielegalne praktyki weterynaryjne. W lutym 2006 roku Fred został zarejestrowany jako tajny agent.
  • Kot Oscar, mieszkaniec hospicjum w Providence (USA), według New England Journal of Medicine, potrafił rozpoznać umierających pacjentów.
  • Największym kotem domowym, wg. Encyklopedii Guinness'a, był australijski Himmi. Ważył 46 funtów (20.1kg) i mierzył 97 centymetrów długości.
Wiadomości Archiwalne

Dzień Kota 2009
Głowne obchody Dnia Kota w 2009 roku odbyły się 14 lutego (wcześniej, ze względu na weekend) podczas Gali przyznania tytułu Kociarza Roku, która rozpoczęła się o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tymże roku do tytułu Kociarz Roku nominowani byli: Barbara Brus, Ryszard Czubaczyński, Anna Mrozek, Krystyna Sienkiewicz, i Beata Tyszkiewicz. Galę prowadzili: pomysłodawca imprezy Wojciech-Albert Kurkowski i Michał Piróg.

Dzień Kota 2011
Przyznanie tytułu "Kociarz Roku 2010" odbyło się 16 lutego 2011 w Warszawie (Teatr SABAT) podczas "Gali ŚDK" (ŚDK - skrót od 'Światowy Dzień Kota')
Zbliżają się popularne imieniny:
Michała29 wrześniaZostało jeszcze 7 dni
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
30 wrz.
pon.
Dzień Chłopaka8
01 lis.
pią.
Wszystkich Świętych (katolickie)40
11 lis.
pon.
Narodowe Święto Niepodległości50
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 22 września
Ignacy, Tomasz, Joachim, Daria, Maurycy, Prosimir
Jutro, 23 września
Bogusław, Tekla, Boguchwała, Libert, Linus, Liwiusz
Pojutrze, 24 września
Maria, Teodor, Gerard, Tomir, Uniegost
Wczoraj, 21 września
Marek, Markusław, Laurenty, Hipolit, Kastor, Jonasz, Bernardyna, Bożeciech, Ifigenia, Mateusz