Światowy Dzień Kota

Międzynarodowe święto wszystkich kotów, tych rasowych i dachowców, obchodzone jest 17 lutego.

Dzień Kota - 17 Lutego
Światowy Dzień Kota (ang: World Cats Day, wł: Giornata mondiale del gatto) święto wszystkich naszych milusińskich kotów i kotków obchodzone jest 17 lutego (w Polsce od 2006 roku), ale czy aby na pewno 17 lutego jest "Światowym Dniem Kota" ...

Dzień Kota - 17 lutego - Jak Świętują Koty Jak Świętują Koty :)

Dzień Kota na Świecie

Mimo że Dzień Kota obchodzony w dniu 17 lutego znany jest w Polsce jako Światowy, wygląda na to, że jest to jedynie 'święto polsko-włoskie'. Dostępne źródła internetowe wskazują, że dzień ten przed rokiem 2006 obchodzony był tylko we Włoszech, a w 2006 roku zaadaptowany został także w Polsce. Niektóre źródła wskazują, że Dzień Kota obchodzony jest nieformalnie także w innych krajach np.: w USA - National Cat Day (Narodowy Dzień Kota) obchodzony jest w dniu 29 pażdziernika, w Japonii 22 lutego, w Rosji 1 marca, w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia.

Dzień Kota w Polsce

Pomysłodawcą obchodów dnia kota w Polsce był w 2006 roku redaktor naczelny miesięcznika "Kot", prezes Polskiej Federacji Felinologicznej - "Felis Polonia" i międzynarodowy sędzia felinologiczny Pan Wojciech Albert Kurkowski. Polski Dzień Kota wspierany jest przez miesięcznik "Kot", Polską Federacje Felinologiczną "Felis Polonia" i lokalne kluby felinologiczne.

Obchody Dnia Kota

W trakcie Światowego Dnia Kota większość klubów felinologicznych należących do FPL organizuje pokazy kotów rasowych i akcje charytatywne; po hasłem "Rasowce - Dachowcom" zbierane są wtedy pieniądze i dary rzeczowe dla bezdomnych kotów. Akcje te coraz częściej przenoszą się również do szkół i przedszkoli. Święto to ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym. Przyczynia się ono do integracji miłośników kotów. Zarówno hodowcy kotów rasowych, jak i miłośnicy kotów domowych wspólnie propagują szacunek dla kotów. (Źródło: Felis Polonia)

W trakcie obchodów Dnia Kota wybierany jest Kociarz Roku (dotychczasowymi laureatami zostali: Krzysztof Cwynar (2006), Franciszek Klimek (2007), Prezydent RP Lech Kaczyński (kociarz roku 2008), Urząd Miasta Stołecznego Warszawa (2008, kategoria: firma), forum miau.pl (2008, kategoria: media), Pani Jolanta Boczkowska - Prezeska Fundacji Znajdki (2015), fundacja „Ja pacze sercem” (2016), Adrian Meyer, pracownik schroniska CIAPKOWO OTOZ Animals w Gdyni (2017), lek. wet. Judyta Dulka i lek. wet. Anna Sargalska (2018)

Ciekawostki na Temat Kotów

  • Kiedy udomowiono kota? - Kot Domowy (łac: Felis silvestris catus) udomowiony został około 6000 lat temu i od tego czasu aż po dzień dzisiejszy wykorzystywany jest do tępienia gryzoni domowych (myszy, szczury). W starożytnym Egipcie kot był zwierzęciem czczonym jako święte zwierze bogini Bastet (egipska bogini miłości i płodności).
  • Sklonowany Kot - W dniu 22 grudnia 2001 roku urodził się pierwszy sklonowany kot, a właściwie kotka CC (od angielskiego Copy Cat)
  • Kot Agent - "Fred the Undercover Kitty" (kot agent Fred) to kot, który był wykorzystany w 2006 roku przez policję nowojorską w akcjach demaskujących nielegalne praktyki weterynaryjne. W lutym 2006 roku kot Fred został zarejestrowany oficjalnie jako tajny agent.
  • Kot Oscar, mieszkaniec hospicjum w Providence (USA), według New England Journal of Medicine, potrafił rozpoznać umierających pacjentów.
  • Kot Gigant - Największym kotem domowym, wg. Encyklopedii Guinness'a, był australijski Himmi. Ważył 46 funtów (20.1kg) i mierzył 97 centymetrów długości.

Wiadomości Archiwalne

Dzień Kota 2009

Głowne obchody Dnia Kota w 2009 roku odbyły się 14 lutego (wcześniej, ze względu na weekend) podczas Gali przyznania tytułu Kociarza Roku, która rozpoczęła się o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tymże roku do tytułu Kociarz Roku nominowani byli: Barbara Brus, Ryszard Czubaczyński, Anna Mrozek, Krystyna Sienkiewicz, i Beata Tyszkiewicz. Galę prowadzili: pomysłodawca imprezy Wojciech-Albert Kurkowski i Michał Piróg.

Dzień Kota 2011

Przyznanie tytułu "Kociarz Roku 2010" odbyło się 16 lutego 2011 w Warszawie (Teatr SABAT) podczas "Gali ŚDK" (ŚDK - skrót od 'Światowy Dzień Kota')

Informacje Dodatkowe
Światowy Dzień Kota wypada co roku w tym samym dniu - 17 lutego

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Światowy Dzień Kota w latach 2018-2028
RokDzień
2018Sobota
2019Niedziela
2020Poniedziałek
2021Środa
2022Czwartek
2023Piątek
2024Sobota
2025Poniedziałek
2026Wtorek
2027Środa
2028Czwartek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Światowy Dzień Kota, w 2023 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 17 lutego (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 2 października
Denis, Dionizy, Teofil, Leodegar, Stanimir
Jutro, 3 października
Eustachy, Gerard, Heliodor, Józefa, Kandyd, Teresa, Ewald, Ewalda, Sierosław
Pojutrze, 4 października
Franciszek, Konrad, Rozalia, Manfred, Manfreda
Wczoraj, 1 października
Jan, Danuta, Benigna, Igor, Cieszysław, Remigiusz
🎁
Szukasz Prezentu dla ...?
Podpowiadamy Pomysły