Blue Moon, czyli Niebieski Księżyc (Niebieska Pełnia)

co to jest Blue Moon, definicja, kiedy występuje Blue Moon

Blue Moon, czyli Niebieski Księżyc lub Niebieska Pełnia, to, według tradycji, trzecia pełnia Księżyca w porze roku, w której występują cztery pełnie. Zwykle w roku kalendarzowym kalendarza słonecznego (w zasadzie mamy tu na myśli nasz kalendarz gregoriański) występują 3 pełnie Księżyca, ale czasem (raz na dwa trzy lata) zdarza się, że tych pełni jest cztery. Trzecia z nich nazywana jest właśnie 'Blue Moon'.

Ostatnio, podobno na skutek błędu w Sky & Telescope z marca 1946, terminem 'Blue Moon' określa się także drugą pełnie Księżyca w miesiącu, w którym występują dwie pełnie. Zwykle w miesiącu występuje jedna pełnia.

Oczywiście, wbrew nazwie, Księżyc w ekstra pełni nie jest niebieski. Etymologia nazwy Blue Moon nie jest do końca wyjaśniona. Przypuszcza się, że być może słowo 'blue' zastąpiło nie używane już angielskie słowo 'belewe' oznaczające 'zdradzić', 'zdradzony' (za angielską wikipedią)

Ponieważ zjawisko nadmiarowej pełni zachodzi dość rzadko, w języku angielskim powstało powiedzenie 'Once in a Blue Moon'. Powiedzenie to oznacza rzadkie zjawisko lub rzadką czynność.

Kiedy występuje Blue Moon

Miesiące, w których występowały (będą występowały) dwie pełnia - Blue Moon, to druga pełnia w miesiącu (polska strefa czasowa): Pory roku, w których występuje Blue Moon - trzecia pełnia księżyca w miesiącu z czterema pełniami (polska strefa czasowa) Lata, w których występuje 13 pełnia Księżyca (polska strefa czasowa)

Zauważmy, że, szczególnie w przypadku miesięcznego Blue Moon, pierwsza lub ostatnia pełnia występuje w pierwszym/ostatnim dniu okresu, np. w pierwszym/ostatnim dniu miesiąca więc występowanie nadmiarowej pełni jest zależne od strefy czasowej

Więcej
Aktualny czas UTC
Animacja
Najbliższa Pełnia
2024-06-22 01:08
Najbliższa III. Kwadra
2024-06-28 21:53

Najbliższy Nów
2024-07-05 22:57
Najbliższa I. Kwadra
2024-07-13 22:49
Ustaw czas UTC [rrrr mm dd gg:mm:ss]
Faza Księżyca:
Jasność [%]:
Odległość Ziemia-Księżyc [km]:
Odległość Ziemia-Księżyc [mi]:
Odległość Ziemia-Księżyc [AU]:
Długość Ekliptyczna Księżyca [°]:
Długość Ekliptyczna Słońca [°]:
Elongacja Księżyca [°]:
Szerokość Ekliptyczna Księżyca [°]:
Rektascencja Księżyca [HMS]:
Deklinacja Księżyca [°]: