Wigilia Bożego Narodzenia

Święto obchodzone 24 grudnia

Wigilia
Zapraszamy Do Serwisu Sylwestrowego
Zapraszamy do naszego serwisu: Sylwester, w którym znajdziesz informacje i wiadomości na temat ostatniego dnia roku oraz katalog ofert sylwestrowych. Zobacz, na przykład Bal Sylwesterowy w Warszawie, Imprezy w Krakowie. Nowość. Możesz poszukać także oferty sylwestrowej na mapie np. Sylwester Tatry, Sylwester w okolicy Warszawy
Już niedługo rozpoczniemy publikacje sylwestrowych informacji pogodowowych -> Prognoza Pogody Na Sylwestra

Życzenia wigilijne
Wszystkim odwiedzającym nas internautom życzymy Smacznej Wigilii, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

Wigilia Bożego Narodzenia - to dzień przed Bożym Narodzeniem przypadający na 24 grudnia i świętowany w niektórych kościołach chrześcijańskich.

Zwyczaje i tradycje wigilijne
Do podstawowych zwyczajów wigilijych należy oczywiście wieczerza wigilijna, rozpoczynająca się wraz z pierwszą gwiazdką, od opłatka, składania sobie życzeń, modlitwy i niekiedy czytania Ewangelii. Stół tradycyjnie nakryty jest białym obrusem , z wiązką siana pod nim, co ma upamiętniać narodziny w stajence, przy stole powinno znajdować się jedno puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. W tym dniu podajemy postne potrawy wigilijne, królują ryby, pierogi, barszcz, kutia itp. Warto wspomnieć, że obowiązek postu wigilijnego zniesiono w 1983 roku (w Polsce w 2003) - od tego czasu post jest jedynie zalecany. Wieczerza wigilijna kończy się zazwyczaj rozdaniem prezentów znajdujących się pod choinką i wyjściem na tradycyjną 'Pasterkę'.

Potrawy Wigilijne
Jak głosi tradycja, na stole powinno się znaleźć 12 potraw wigilijnych, jednak niektóre źródła podają, że było we zwyczaju podawanie 13 potraw u magnatów, 11-tu u szlachty, a 9-ciu u mieszczan. W tym dniu na stole królują ryby (karp wigilijny, śledzie), potrawy z nasion (groch, mak), kapusta, grzyby, postny barszcz, kompot z suszu itp. Klasyczne potrawy wigilijne to : barszcz z grzybami, uszkami lub pasztecikami (czasami żur lub zupa grzybowa), karp w galarecie, karp smażony, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, śledzie w oliwie, kulebiak i kompot z suszonych owoców. W kuchniach innych państw nie zawsze przestrzega się postnego charakteru i tradycyjne wigilijne potrawy to np. to np. kaczka (Austria), kiełbaski (Niemcy), Indyk (Wielka Brytania).

Przepisy Wigilijne
Kutia
Składniki: szklanka pszenicy, szklanka maku, pół szklanki miodu, szklanka orzechów (migdały, orzechy włoskie, laskowe itp.) szklanka rodzynków.
Pszenicę namaczamy przez noc ,następnie gotujemy aż stanie się miękka (może to potrwać i dwie godziny) następnie należy ją odsączyć tak żeby była sucha. Mak, jeśli jest niezmielony, należy zalać wrzątkiem i po kilku godzinach przemielic kilka razy maszynką do mięsa, jeśli mamy mak mielony należy chwilę go podgotować. Rodzynki namaczamy ok. 30 min. orzechy rozdrabniamy, wszystko, wraz z miodem dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki. Po schłodzeniu kutia jest gotowa.

Kapusta z grochem
Składniki: 70dkg kapusty kiszonej, szklanka grochu, 2 cebule, liść laurowy, pieprz i sól, kminek, masło.
Groch należy namoczyć przez noc następnie ugotowac do miękkości i rozetrzeć na puree, kapustę gotujemy wraz z liściem laurowym, cebulę podsmażamy na maśle (można dodać mąkę) i mieszamy wszystkie składniki dodając sól, pieprz i kminek do smaku.

Karp smażony
Składniki: Dzwonka karpia, jajko, sól, pieprz, mąka, oliwa
Umyte i sprawione dzwonka karpia solimy i pieprzymy, moczymy w jajku i obtaczamy w mące, następnie smażymy na oliwie do zarumienienia.

Wigilijny kompot z suszu
Składniki: mieszanka suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki) ok 100 gram, 200ml soku pomarańczowego, miód, cynamon, goździki
Wszystkie składniki mieszamy dodajemy wody tak aby owoce były przykryte i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem około 30 minut aż owoce nie staną się miekkie. Taki kompot należy podawać ciepły.

Zobacz także: Inne Przepisy Wigilijne i Świąteczne, np. Śledzie w Oleju, Pierogi z Kapustą

Życzenia wigilijne
Wszystkim odwiedzającym nas internautom życzymy Smacznej Wigilii, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.
Informacje Dodatkowe
Wigilia Bożego Narodzenia wypada co roku w tym samym dniu - 24 grudnia

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Wigilia Bożego Narodzenia w latach 2019-2029
RokDzień
2019Wtorek
2020Czwartek
2021Piątek
2022Sobota
2023Niedziela
2024Wtorek
2025Środa
2026Czwartek
2027Piątek
2028Niedziela
2029Poniedziałek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Wigilia Bożego Narodzenia, w 2024 wypada także:
  • Brak Świąt
Zobacz wiecej na temat dnia 24 grudnia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Joanny24 majaZostało jeszcze 6 dni
Zuzanny24 majaZostało jeszcze 6 dni
Magdy25 majaZostało jeszcze 7 dni
Magdaleny29 majaZostało jeszcze 11 dni
🎁
Prezenty na DZIEŃ DZIECKA!
Podpowiadamy Pomysły