Środa Popielcowa - Popielec

Święto ruchome ( w 2022 roku wypada 2 marca )

Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu

Kiedy Środa Popielcowa 2022

Popielec, czyli Środa Popielcowa wypada w 2022 roku 2 marca.


Środa Popielcowa (Popielec)

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa, inaczej zwana Popielcem, to w Kościele Katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu, kończący karnawał na 46 dni przed niedzielą Wielkanocną (nie wliczając niedziel do tego okresu, daje nam to 40 dni postu). Jest to dzień pokutny, w którym obowiązuje ścisły post. W obrządku rzymskim w czasie mszy odprawianej w ten dzień, kapłan posypuje wiernym głowę popiołem lub popiołem czyni znak krzyża mówiąc: "Z prochu powstałeś i w proch się obrucisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"
Popiół do posypywania głów tradycyjnie otrzymuje się przez spalenie palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedziele Palmową. Zwyczaj posypywania głów pochodzi z VIII w. w XI wieku, stał się on zwyczajem obowiązującym w Kościele Katolickim dzięki decyzji ówczesnego Papieża Urbana II.


Ciekawostki

  • W obrządku ambrozjańskim (stosowanym nadal w archidiecezji mediolańskiej) Wielki Post zaczyna się dopiero w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej
  • Papież Jan Paweł II ogłaszał Popielec dniem modlitwy o pokój na świecie.
  • Zwyczaj posypywania głów popiołem był znany także u starożytnych Greków, Egipcjan i Arabów i we wszystkich kulturach oznaczał pokutę i skruchę.
  • Środa Popielcowa nie obliguje wiernych do uczestniczenia w Mszy Świętej a jednak kościoły są zazwyczaj pełne.

Środa Popielcowa w innych krajach i regionach Polski

na podstawie informacji zebranych m.in z serwisu wiara.pl

Popielec, to we wszystkich krajach dzień pokuty, refleksji i skruchy. We wszystkich krajach obowiązuje także zwyczaj posypywania głowy popiołem. Jednak gdzieniegdzie panują dodatkowe, lokalne zwyczaje. I tak np. w Hiszpanii organizuje się, na znak zakończenia karnawału - okresu obżarstwa, "pogrzeb sardynki" (entierro de la sardina). Wypchanej kukle sardynki pokaźnych rozmiarów wyprawia się najpierw pogrzeb, a następnie, podobnie jak naszą Marzannę, pali się ją lub topi. W Peru organizuje się podobne 'przedstawienie' z tym, że sardynkę zastępują skrzypce. Pogrzeb Skrzypiec (entierro del violin) symbolizuje zakończenie hucznych zabaw. Warto zaznaczyć, że i w Polsce mamy swój 'pogrzeb basa' - zwyczaj grzebnia instrumentów muzycznych na Śląsku na znak nadchodzącego okresu wyciszenia.

Informacje Dodatkowe
Środa Popielcowa wypada w środę, 46 dni przed Wielkanocą

Zobacz, kiedy wypada Środa Popielcowa w latach 2017-2027
RokDzień
201701 marca
201814 lutego
201906 marca
202026 lutego
202117 lutego
202202 marca
202322 lutego
202414 lutego
202505 marca
202618 lutego
202710 lutego
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Środa Popielcowa, w 2022 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 2 marca (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 2 października
Denis, Dionizy, Teofil, Leodegar, Stanimir
Jutro, 3 października
Eustachy, Gerard, Heliodor, Józefa, Kandyd, Teresa, Ewald, Ewalda, Sierosław
Pojutrze, 4 października
Franciszek, Konrad, Rozalia, Manfred, Manfreda
Wczoraj, 1 października
Jan, Danuta, Benigna, Igor, Cieszysław, Remigiusz
🌞
Zaćmienie Słońca nad Polską
25 października 2022 (animacje)