Środa Popielcowa - Popielec

Święto ruchome ( w 2024 roku wypada 14 lutego )

Środa Popielcowa 2024 - początek Wielkiego Postu

Kiedy Środa Popielcowa 2024

Popielec, czyli Środa Popielcowa wypada w 2024 roku 14 lutego.


Środa Popielcowa (Popielec)

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa, inaczej zwana Popielcem, to w Kościele Katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu, kończący karnawał na 46 dni przed niedzielą Wielkanocną (nie wliczając niedziel do tego okresu, daje nam to 40 dni postu). Jest to dzień pokutny, w którym obowiązuje ścisły post. W obrządku rzymskim w czasie mszy odprawianej w ten dzień, kapłan posypuje wiernym głowę popiołem lub popiołem czyni znak krzyża mówiąc: "Z prochu powstałeś i w proch się obrucisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"
Popiół do posypywania głów tradycyjnie otrzymuje się przez spalenie palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedziele Palmową. Zwyczaj posypywania głów pochodzi z VIII w. w XI wieku, stał się on zwyczajem obowiązującym w Kościele Katolickim dzięki decyzji ówczesnego Papieża Urbana II.


Ciekawostki

  • W obrządku ambrozjańskim (stosowanym nadal w archidiecezji mediolańskiej) Wielki Post zaczyna się dopiero w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej
  • Papież Jan Paweł II ogłaszał Popielec dniem modlitwy o pokój na świecie.
  • Zwyczaj posypywania głów popiołem był znany także u starożytnych Greków, Egipcjan i Arabów i we wszystkich kulturach oznaczał pokutę i skruchę.
  • Środa Popielcowa nie obliguje wiernych do uczestniczenia w Mszy Świętej a jednak kościoły są zazwyczaj pełne.

Środa Popielcowa w innych krajach i regionach Polski

na podstawie informacji zebranych m.in z serwisu wiara.pl

Popielec, to we wszystkich krajach dzień pokuty, refleksji i skruchy. We wszystkich krajach obowiązuje także zwyczaj posypywania głowy popiołem. Jednak gdzieniegdzie panują dodatkowe, lokalne zwyczaje. I tak np. w Hiszpanii organizuje się, na znak zakończenia karnawału - okresu obżarstwa, "pogrzeb sardynki" (entierro de la sardina). Wypchanej kukle sardynki pokaźnych rozmiarów wyprawia się najpierw pogrzeb, a następnie, podobnie jak naszą Marzannę, pali się ją lub topi. W Peru organizuje się podobne 'przedstawienie' z tym, że sardynkę zastępują skrzypce. Pogrzeb Skrzypiec (entierro del violin) symbolizuje zakończenie hucznych zabaw. Warto zaznaczyć, że i w Polsce mamy swój 'pogrzeb basa' - zwyczaj grzebnia instrumentów muzycznych na Śląsku na znak nadchodzącego okresu wyciszenia.

Informacje Dodatkowe
Środa Popielcowa wypada w środę, 46 dni przed Wielkanocą

Zobacz, kiedy wypada Środa Popielcowa w latach 2019-2029
RokDzień
201906 marca
202026 lutego
202117 lutego
202202 marca
202322 lutego
202414 lutego
202505 marca
202618 lutego
202710 lutego
202801 marca
202914 lutego
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Środa Popielcowa, w 2024 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 14 lutego (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Krzysztofa25 lipcaZostało jeszcze 3 dni
Anny26 lipcaZostało jeszcze 4 dni
Marty29 lipcaZostało jeszcze 7 dni

f
Dołącz do nas na FB
Zobacz, co się święci !!!