Karnawał

Okres świąteczny od Trzech Króli do Środy Popielcowej

Karnawał - Kiedy Początek, Koniec, Jak Długo Trwa

Kiedy zaczyna się i jak długo trwa Karnawał 2024:

W 2024 roku Karnawał zaczyna się, jak co roku, w dniu 6 stycznia (Trzech Króli), a kończy się w Ostatki - 13 lutego, dzień przed Środą Popielcową - więc trwa 39 dni

Z ostatniej chwili:
Karnawał w Rio zaczyna się w 2024 roku w dniu 9 lutego.

Karnawał (Zapusty) - Maska Karnawałowa z Karnawału w Wenecji


Karnawał (Zapusty)

Okres zabaw, bali, pochodów noworocznych trwający od Trzech Króli (6 stycznia) do Środy Popielcowej. Niekiedy karnawałem nazywa się jedynie ostatnie dni tego okresu, kiedy to organizowane są huczne parady przebierańców ubranch w specjalnie na ten cel przygotowane stroje karnawałowe.

Geneza karnawału

Nazwa pochodzi od łacińskiego wyrażenia carrus navalis (wóz w kształcie okrętu). Taki wóz prowadził zazwyczaj parady w czasie rzymskich bachanalii (uroczystości na cześć Bachusa boga płodów i wina). Odpowiednikiem Bachanalii w starożytnej Grecji były Dionizje. W obu przypadkach był to okres wyuzdanych zabaw przy winie, tańców, często orgii, biesiad, bali przebierańców i maskarad. Według innej teorii, nazwa karnawał pochodzi od łacińskiego słowa carnavale (pożegnanie mięsa , caro - mięso, vale - bywaj, żegnaj), gdyż jest to okres poprzedzający Wielki Post.
W Polsce okres ten często nazywano Zapustami i był to także czas zabaw, hulanek i swawoli, ostatnie trzy dni zapustów to Ostatki zwane onegdaj, w niektórych regionach, Mięsopustem.

Zwyczaje karnawałowe

Do głównych tradycji karnawałowych należą oczywiście zabawy, bale i parady. Najbardziej znane parady i zabawy tego okresu to karnawał w Rio i karnawał w Wenecji. Parady odbywają się głownie tuż przed środą popielcową i trwają kilka dni. Jest to okres oczekiwany, często przez cały rok, uczestnicy przygotowują specjalnie na tą okazje stroje karnawałowe niezwykle bogato zdobione, często wyuzdane, mieniące się złotem, przepychem, częstym ich elementem są pióra.

Karnawał w Rio

Najbardziej chyba znanym karnawałem jest brazylijski Karnawał w Rio de Janeiro, zaczyna się w ostatni piątek przed środą popielcową i trwa przez pięć dni. Zaczyna się przekazaniem uczestnikom parady kluczy do miasta i ferią sztucznych ognii, po czym na sambodromie pojawiają się członkowie szkół brazylijskiej samby rywalizujący ze sobą w tańcu przez pięć dni i nocy. Specjalnie na tą okazję uczestnicy parady (i nie tylko) przygotowują specjalne pełne przepychu, często wyuzdane stroje karnawałow Rokrocznie do Rio de Janeiro przyjeżdża na karnawał ponad 100 tysięcy turystów. Karnawał kończy się w Środę Popielcową nad ranem wybraniem najlepszej szkoły samby.

Film z Karnawału w Rio (Carnaval no Rio Mocidade Sambodromo Sapucaí HD 1080p)


Karnawał w Wenecji

Trochę inaczej niż karnawał w Rio wygląda Karnawał w Wenecji. Rozpoczyna się on w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i trwa aż do Wielkiego Balu na placu Św. Marka we wtorek przed Środą Popielcową. W tym czasie po ulicach przechadzają się ludzie przebrani w stroje karnawałowe, są to zazwyczaj stroje z XVII/XVIII wieku a nieodzowną ich częścią jest wenecka maska karnawałowa.

Karnawał 2024

W 2021 roku ze względu na pandemię COVID-19 większość bali i zabaw karnawałowych nie odbyła się. Miejmy nadzieję, że w 2024 roku nie będzie żadnych przeszkód, aby świętować normalnie.
Informacje Dodatkowe
Początek Karnawału wypada co roku w tym samym dniu - 6 stycznia

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Początek Karnawału w latach 2019-2029
RokDzień
2019Niedziela
2020Poniedziałek
2021Środa
2022Czwartek
2023Piątek
2024Sobota
2025Poniedziałek
2026Wtorek
2027Środa
2028Czwartek
2029Sobota
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Początek Karnawału, w 2024 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 6 stycznia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Krzysztofa25 lipcaZostało jeszcze 9 dni
Anny26 lipcaZostało jeszcze 10 dni
Marty29 lipcaZostało jeszcze 13 dni
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
19 lip.
pią.
Dzień Czerwonego Kapturka3
20 lip.
sob.
Dzień Kubusia Puchatka4
23 lip.
wto.
Dzień Włóczykija7
15 sie.
czw.
Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (katolickie)30

f
Dołącz do nas na FB
Zobacz, co się święci !!!