Dzień Kobiet - 8 Marca

Święto obchodzone 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet - 8 Marca

Kiedy obchodzimy Dzień Kobiet

Święto wszystkich Pań obchodzimy w Polsce i wielu krajach na świecie w dniu 8 marca. Od 1978 roku 8 marca jest także 'Dniem Praw Kobiet i Pokoju na Świecie' (święto ONZ)

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Wszystkim Paniom w dniu ich święta życzymy wszystkiego dobrego, mniej zmartwień i więcej słońca na co dzień.

Dzień Kobiet - 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet

W dniu 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Do niedawna było to święto państwowe, hucznie obchodzone w całym kraju i w całym bloku socjalistycznym. W 1993 roku państwowy charakter tego święta został zniesiony przez ... rząd kobiety - Hanny Suchockiej.

Zwyczaje

W tym dniu Panowie wręczają Paniom kwiaty i podarunki oraz składają im życzenia. W minionym już okresie najpopularniejszymi prezentami na Dzień Kobiet były, niemalże przysłowiowe, 'goździki i pończochy'. Obecnie wspomniane podarunki zostały zastąpione bardziej wyszukanymi prezentami, choć oczywiście panowie nie powinni w tym dniu zapomnieć o bukiecie kwiatów.

Geneza Święta Dnia Kobiet

Mimo że święto to obchodzimy od niedawna, dokładne ustalenie genezy Święta Dnia Kobiet nie jest niestety łatwe. Różne źródła podają różne wersje genezy. Jedno jest pewne - powstanie tego święta związane jest z walką kobiet o swoje prawa społeczne. Walka ta nasiliła się pod pod koniec XIX i na początku XX wieku.

Oto niektóre z wydarzeń, które doprowadziły do ogłoszenia Dnia Kobiet świętem międzynarodowym. W 1857 roku w Nowym Jorku odbył się strajk kobiet żądających zrównania praw i zarobków z prawami i zarobkami mężczyzn. 8 marca 1908 roku również w Nowym Jorku strajkują pracownice zakładów odzieżowych. W marcu 1913 roku w Petersburgu odbywa się po raz pierwszy strajk kobiet rosyjskich. Od 1917 roku w marcowe strajki kobiet odbywają się już w Rosji corocznie.

Pierwsze obchody Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych odbyły się w dniu 28 lutego 1909 roku. Za pierwsze międzynarodowe obchody Dnia Kobiet można uznać manifestacje z dnia 19 marca 1911 roku. Odbyły się one w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Danii. Domagano się w nich zaprzestania dyskryminacji kobiet - zrównania biernych i czynnych praw wyborczych i prawa do pracy.

Ciekawostki związane z Dniem Kobiet

  • W 2011 roku obchodziliśmy 100. rocznicę europejskich manifestacji kobiet uznawanych za pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet.
  • W Rosji Dzień Kobiet 8. marca jest dniem wolnym od pracy, a w wielu krajach Dzień Kobiet jest świętem oficjalnym (Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Burkina Faso, Kamerun, Chiny, Kuba, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam, Włochy, Zambia)
  • 16 grudnia 1977 roku Zgromadzenie Narodowe ONZ rezolucją 32/142 wezwało wszystkie kraje do obchodów "Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie".
  • Rok 1975 był ogłoszony przez ONZ - "Międzynarodowym Rokiem Kobiet", a w latach 1976-1985 obchodziliśmy "Dekadę na Rzecz Kobiet".
  • 25 listopada obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet" proklamowany również przez ONZ.
  • Do 1993 roku Dzień Kobiet był w Polsce świętem państwowym. Państwowy charakter tego święta został zniesiony przez ... rząd kobiety - Hanny Suchockiej.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Wszystkim Paniom w dniu ich święta życzymy wszystkiego dobrego, mniej zmartwień i więcej słońca na co dzień.

Informacje Dodatkowe
Dzień Kobiet wypada co roku w tym samym dniu - 8 marca

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Dzień Kobiet w latach 2019-2029
RokDzień
2019Piątek
2020Niedziela
2021Poniedziałek
2022Wtorek
2023Środa
2024Piątek
2025Sobota
2026Niedziela
2027Poniedziałek
2028Środa
2029Czwartek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Dzień Kobiet, w 2024 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 8 marca (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Grzegorza12 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Krystyny13 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Zbigniewa17 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Klaudii20 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
22 lut.
czw.
Europejski Dzień Ofiar Przestępstw, Dzień Myśli BraterskiejDziś
23 lut.
pią.
Ogólnopolski Dzień Walki z DepresjąJutro
08 mar.
pią.
Dzień Kobiet15
31 mar.
nie.
Wielkanoc38
01 kwi.
pon.
Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy39
🎁
Prezenty na DZIEŃ KOBIET!
Podpowiadamy Pomysły