Śmigus-Dyngus, Lany Poniedziałek

Święto Ruchome -(śmigus-dyngus,lany poniedziałek) w 2023 roku oblewamy się 10 kwietnia

Śmigus-Dyngus - Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych

Śmigus-Dyngus

Zwany też lanym poniedziałkiem, śmingusem-dyngusem lub po prostu śmigusem to poniedziałek po niedzieli wielkanocnej (drugi dzień Święt Wielkanocnych).

Śmigus-Dyngus, Lany Poniedziałek, Drugi Dzień Świąt Wielkanocy

Zwyczaje i Tradycje

Najbardziej znanym i do dziś kultywowanym (coraz rzadziej) zwyczajem jest oczywiście oblewanie się wodą wywodzące się ze słowiańskich obyczajów. W niektórych regionach istnieje też zwyczaj smagania się witkami z gałązek. Inne zwyczaje to np. procesje, dziady śmigustne czy krakowski Emaus.

Geneza i Historia

Same Święta Wielkanocne związane są z ukrzyżowaniem i Zmartwychwstaniem Jezusa, lecz większość zwyczajów tego okresu Kościół Katolicki przejął z pogańskich tradycji związanych z przywitaniem wiosny i budzeniem się przyrody do życia. I tak, polewanie się wodą i smaganie rózgami wydają się naturalnymi 'odruchami' związanymi z pozimowym oczyszczeniem i rozbudzeniem. Jak podaje wikipedia.pl, pierwsze wzmianki o zwyczajach lanego poniedziałku pochodzą dopiero z XV w., są to przestrogi kościelne dotyczące kultywowania pogańskich obyczajów oblewania się wodą, dawania podarków itp., co pozwala wnioskować, że zwyczaje te są dużo starsze.
Na stronach wikipedii można także znaleźć informację, że samo słowo Śmigus, czy Śmingus pochodzi od niemieckiego Schmerckostern, co oznacza Wielkanocne smaganie

Ciekawostki

  • Na stronach wikipedii można także znaleźć informację, że samo słowo Śmigus, czy Śmingus pochodzi od niemieckiego Schmerckostern, co oznacza Wielkanocne smaganie.
  • Jeszcze klika lat temu niepisaną zasadą było, że na rynku Starego Miasta w Warszawie (a i w innych miastach prawdopodobnie też) do południa policja i służby miejskie przymykały oko na oblewanie wodą przechodniów, potem odbierano wszelkie wiaderka i inne 'narzędzia do polewania'. W ostatnich latach raczej nie ma już przyzwolenia na oblewanie nieznajomych, przypadkowych przechodniów.
Informacje Dodatkowe
Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy wypada w poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej

Zobacz, kiedy wypada Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy w latach 2018-2028
RokDzień
201802 kwietnia
201922 kwietnia
202013 kwietnia
202105 kwietnia
202218 kwietnia
202310 kwietnia
202401 kwietnia
202521 kwietnia
202606 kwietnia
202729 marca
202817 kwietnia
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy, w 2023 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 10 kwietnia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Michała29 wrześniaJuż jutro!
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 28 września
Jan, Marek, Markusław, Wawrzyniec, Laurencjusz, Salomon, Sylwin, Wacław, Wacława, Amalia, Więcesław
Jutro, 29 września
Michał, Franciszek, Rafał, Michalina, Dadzbog, Dadzboga
Pojutrze, 30 września
Wiktor, Grzegorz, Hieronim, Felicja, Sonia, Zofia, Honoriusz, Imisław, Wiara
Wczoraj, 27 września
Urban, Damian, Kosma, Przedbor
🎁
Szukasz Prezentu dla ...?
Podpowiadamy Pomysły