Śmigus-Dyngus, Lany Poniedziałek

Święto Ruchome -(śmigus-dyngus,lany poniedziałek) w 2024 roku oblewamy się 1 kwietnia

Śmigus-Dyngus - Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych

Śmigus-Dyngus

Zwany też lanym poniedziałkiem, śmingusem-dyngusem lub po prostu śmigusem to poniedziałek po niedzieli wielkanocnej (drugi dzień Święt Wielkanocnych).

Śmigus-Dyngus, Lany Poniedziałek, Drugi Dzień Świąt Wielkanocy

Zwyczaje i Tradycje

Najbardziej znanym i do dziś kultywowanym (coraz rzadziej) zwyczajem jest oczywiście oblewanie się wodą wywodzące się ze słowiańskich obyczajów. W niektórych regionach istnieje też zwyczaj smagania się witkami z gałązek. Inne zwyczaje to np. procesje, dziady śmigustne czy krakowski Emaus.

Geneza i Historia

Same Święta Wielkanocne związane są z ukrzyżowaniem i Zmartwychwstaniem Jezusa, lecz większość zwyczajów tego okresu Kościół Katolicki przejął z pogańskich tradycji związanych z przywitaniem wiosny i budzeniem się przyrody do życia. I tak, polewanie się wodą i smaganie rózgami wydają się naturalnymi 'odruchami' związanymi z pozimowym oczyszczeniem i rozbudzeniem. Jak podaje wikipedia.pl, pierwsze wzmianki o zwyczajach lanego poniedziałku pochodzą dopiero z XV w., są to przestrogi kościelne dotyczące kultywowania pogańskich obyczajów oblewania się wodą, dawania podarków itp., co pozwala wnioskować, że zwyczaje te są dużo starsze.
Na stronach wikipedii można także znaleźć informację, że samo słowo Śmigus, czy Śmingus pochodzi od niemieckiego Schmerckostern, co oznacza Wielkanocne smaganie

Ciekawostki

  • Na stronach wikipedii można także znaleźć informację, że samo słowo Śmigus, czy Śmingus pochodzi od niemieckiego Schmerckostern, co oznacza Wielkanocne smaganie.
  • Jeszcze klika lat temu niepisaną zasadą było, że na rynku Starego Miasta w Warszawie (a i w innych miastach prawdopodobnie też) do południa policja i służby miejskie przymykały oko na oblewanie wodą przechodniów, potem odbierano wszelkie wiaderka i inne 'narzędzia do polewania'. W ostatnich latach raczej nie ma już przyzwolenia na oblewanie nieznajomych, przypadkowych przechodniów.
Informacje Dodatkowe
Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy wypada w poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej

Zobacz, kiedy wypada Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy w latach 2019-2029
RokDzień
201922 kwietnia
202013 kwietnia
202105 kwietnia
202218 kwietnia
202310 kwietnia
202401 kwietnia
202521 kwietnia
202606 kwietnia
202729 marca
202817 kwietnia
202902 kwietnia
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy, w 2024 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 1 kwietnia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Katarzyny25 listopadaZostało jeszcze 4 dni
Andrzeja30 listopadaZostało jeszcze 9 dni
Barbary4 grudniaZostało jeszcze 13 dni
Mikołaja6 grudniaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Spraw Dziecku Frajdę Filmem od Mikołaja
Już są! Nowe filmy od Elfi-Mikołaja na sezon 2024 !!! Obejrzyj Nowe Filmy

O co chodzi? Na stronie Elfi.pl można w prosty sposób stworzyć dla dziecka (lub kilkorga) personalizowany film ze Świętym Mikołajem. Mikołaj mówi do dziecka po imieniu, pokazuje też jego zdjęcia. Jest kilka dostępnych scenariuszy. Film kosztuje niewiele i tworzy się go bardzo szybko, trzeba jednak przygotować wcześniej zdjęcia. Specjalnie stworzone dla naszego dziecka wideo otrzymamy drogą elektroniczną w ciągu kilku, kilkunastu minut.

U Elfiego możemy też 'napisać' przepiękny list od Świętego Mikołaja, z tekstem własnym lub z wykorzystaniem szablonów. Istnieje także możliwość zamówienia dla dziecka ... telefonu od Świętego Mikołaja :)

Masz w te święta (Mikołajki, Gwiazdka) dzieci do obdarowania? Sprawdź koniecznie: Film i List od Świętego Mikołaja

🎁
Podpowiadamy Pomysły na
Prezenty. Zerknij!