Dzień Świętego Patryka

Święto obchodzone 17 marca. Narodowe Święto Irlandzkie.

Dzień Świętego Patryka -17 marca

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w dniu 17 marca.


Dzień Świętego Patryka - Parada w Nowym Jorku Nowy Jork - Parada w Dzień Świętego Patryka


Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka irlandzkie: Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig, ang: St. Patrick's Day, St. Paddy's Day lub Paddy's Day jest irlandzkim świętem narodowym, obchodzonym oficjalnie w Irlandii i Irlandii Północnej, a także w w Montserrat (terytorium zależne Wielkiej Brytanii) i niektórych prowincjach Kanady (Nowa Funlandia i Labrador). W innych krajach, w tym także i w Polsce, Dzień Świętego Patryka nie jest świętem oficjalnym, ale jest świętem dobrze znanym i chętnie obchodzonym. Dzień ten jest także świętem w Kościele Katolickim obchodzonym zwykle 17 marca lecz jeśli koliduje z Wielkanocą, obchody przenoszone są na później (ostatnio w 1940 roku Kościół przeniósł to święto na 3 kwietnia)

Zwyczaje związane z Dniem Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest oczywiście przez większość Irlandczyków rozsianych po całym świecie, ale ponieważ jest to święto niezwykle wesołe, chętnie obchodzą je także inne narodowości, w tym i Polacy. W ten dzień obowiązuje hasło: "Wszyscy chcą być Irlandczykami" (ang: Everyone wants to be Irish on St. Patrick's Day) więc królują: irlandzkie zabawy, irlandzkie jedzenie, irlandzka muzyka i oczywiście irlandzkie piwo. Na ulicach dominuje kolor zielony - narodowy kolor Irlandii, a puby irlandzkie pękają w szwach.
W Irlandii, a także w krajach gdzie istnieją duże zbiorowiska Irlandczyków, odbywają się huczne parady. Największa parada poza granicami Irlandii, odbywa się od 1762 roku corocznie w Nowym Jorku. O wielkości tej parady świadczyć może fakt, że np. w 2006 roku obserwowało ją ponad 2 miliony osób. W Dublinie parada połączona jest z pięciodniowym festiwalem i uczestniczy w niej około pół miliona osób.
W Polsce głównym zwyczajem w tym dniu są spotkania w pubach przy irlandzkiej muzyce i irlandzkim piwie. Puby, które nie serwują piwa irlandzkiego, wprowadziły w ten dzień piwo barwione na zielono.

Kim był Święty Patryk

Święty Patryk był biskupem Irlandii. Urodził się około 385-389r, zmarł w 461r, został patronem Irlandii i świętym Kościoła Katolickiego.
Święty Patryk urodził się w rodzinie kapłańskiej na zachodnim wybrzeżu Bretanii lub w Walii. Z pochodzenia był Brytem (lud zamieszkujący Brytanię, prawdopodobnie powstały ze zmieszania Celtów przybyłych na Wyspy ok. 400 r p.n.e z rdzenną ludnością - Piktami). W wieku 16 lat został uprowadzony i sprzedany w Irlandii skąd, po 6 latach, udało mu się zbiec do Galii, gdzie po naukach u Świętego Hermana z Auxerre przyjął święcenia kapłańskie. Około 431 roku powrócił do Irlandii jako misjonarz gdzie zewangelizował dużą część kraju i doprowadził do przyjęcia chrztu przez Irlandię.

Legendy o Świętym Patryku

Według legend, które przetrwały do naszych czasów, Święty Patryk posiadał cudowne właściwości uzdrawiania i przywracania życia. Przypisuje mu się także 'wypędzenie' węży z terenu Irlandii, choć wg. współczesnych badań na terenie tej wyspy węże nie występowały od czasów lodowcowych. Jedną z bardziej prawdopodobnych legend jest ta, w której Św. Patryk nauczał o Świętej Trójcy na przykładzie trójlistnej koniczyny i prawdopodobnie dlatego zielona, trójlistna koniczyna jest jednym z symboli Irlandii.

Jak Zrobić Zielone Piwo?

W Dzień Świętego Patryka wiele pubów, barów i restauracji barwi swoje piwo na zielono, jak to robi? Otóż sposób jest bardzo prosty - aby żółte piwo nabrało zielonego koloru, należy dodać do niego odrobinę niebieskiego barwnika. Takim barwnikiem może być niebieski barwnik spożywczy, który bez problemu dostaniecie w internecie i niektórych sklepach spożywczych. Można też dolać do piwa nieco niebieskiego likieru np. Blue Curaçao. Ilość barwnika dobieramy 'na oko' patrząc jaką barwę przybrało doprawione piwo, ale przy drugim podanym sposobie nie przesadźmy ;). Smacznego i na Zdrowie! Sláinte!

Jak można przyczytać na wielu stronach internetowych, działa także dodanie barwnika zielonego, tu zaleca się jednak wybór jak najjaśniejszego piwa, np. typu Pilsner.
Uwaga, przy pierwszym podejściu do barwienia, warto sprawdzić efekt na małej ilości piwa - nie lejmy barwnika od razu do całej beczki :)

Jak jest 'Na Zdrowie' po Irlandzku

Ta informacja może się przydać przy popijaniu irlandzkiego piwa w dniu 17 marca. Polski okrzyk-toast 'Na Zdrowie' możemy w tym dniu zastąpić przez irlandzkie 'Sláinte' - wymowa: 'sloncze', ipa:/ˈsˠl̪ˠɑːn̠ʲtʲə/. Samo słowo 'Sláinte' znaczy po irlandzku 'zdrowie', a więc irlandzki toast jest zbliżony do toastu polskiego. Przy piciu piwa możemy też zakrzyknąć 'sláinte mhaith' wymowa: 'sloncze ła', co znaczy 'dobre zdrowie'.
Ciekawostka: jeśli toast 'Sláinte' wymówimy bardziej przez 'a' niż 'o' -'slancze', możemy być uznani za Szkota, gdyż ten sam wyraz używany jest jako toast w języku gaelickim szkockim.
Informacje Dodatkowe
Dzień Świętego Patryka wypada co roku w tym samym dniu - 17 marca

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Dzień Świętego Patryka w latach 2019-2029
RokDzień
2019Niedziela
2020Wtorek
2021Środa
2022Czwartek
2023Piątek
2024Niedziela
2025Poniedziałek
2026Wtorek
2027Środa
2028Piątek
2029Sobota
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Dzień Świętego Patryka, w 2024 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 17 marca (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Magdy25 majaDzisiaj!
Magdaleny29 majaZostało jeszcze 4 dni
🎁
Prezenty na DZIEŃ DZIECKA!
Podpowiadamy Pomysły