Prima Aprilis

Dzień dowcipów, żartów, kawałów obchodzony 2 kwietnia ... :) oczywiście 1 kwietnia.

Prima Aprilis - 1 kwietnia

Prima Aprilis

Dzień, w którym usprawieldliwione jest, a nawet wypada robić sobie żarty i dowcipy z bliskich i znajomych. Wskazane są też drobne kłamstewka, ale tak aby nikogo nie zranić, ani nie skrzywdzić. 1 kwietnia to święto znane w wielu krajach na całym świecie - w anglojęzycznych nazywane jest "All Fools' Day" lub "April Fools' Day", we Francji "Poisson d'avril", w Rosji "Dien Smiecha"

Prima Aprilis. Pierwszy Kwietnia

Geneza Prima Aprilis

Geneza Prima Aprilis nie jest dokładnie znana. Podejrzewa się, że święto to pochodzi z Francji, z czasów kiedy to, w 1564 roku król Korol IX zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Związane z tym zamieszanie powodowało mnóstwo śmiesznych sytuacji i na pamiątkę tych wydarzeń przyjęło się stroić sobie w tym dniu żarty.
Francuska nazwa Prima Aprilis - "Poisson d'avril" (dosłownie: kwietniowa ryba) sugeruje, że związane ono jest z wejściem słońca w zodiakalny znak ryb, a więc powiązane jest ze świętem przywitania wiosny.
Jak podaje polska wikipedia, kościół katolicki uważa, że dzień 1 kwietnia to data urodzin Judasza - symbolu obłudy i kłamstwa.

Żarty na Prima Aprilis

1 kwietnia wszyscy prześcigają się w żartach i kłamstewkach, nie omija to także gazet i innych mediów. Trzeba jednak pamiętać aby nikogo swoimi żartami nie skrzywdzić ani nie zranić. No i oczywiście żarty powinny być zabawne.

Przykładowe żarty i żarciki prima aprilisowe:
  • W 1957 roku BBC wyemitowało program pokazujący Szwajcarskie drzewo, na którym rosło spagetti. Po tym programie odebrano mnóstwo telefonów od telewidzów z prośbą o wskazówki jak wychodować takie drzewo.
  • W 2003 roku rozeszła się plotka, że w Hong Kong'u wybuchła epidemia SARS i będzie on poddany kwarantannie. Wywołało to panikę wśród mieszkańców i szturmy na sklepy z żywnością. (Z ostatniej chwili: Tak żartować nie należy. A w 2020 roku ów żart zupełnie już nie jest śmieszny :( )
  • W 2003 roku amerykańskie stacje radiowe podały informacje o darmowych koncertach Eminema i Pearl Jam co spowodowało zakorkowanie miast.
  • W 2000 roku Google poinformowało, że zbudowało wyszukiwarkę potrafiącą czytać ludzkie myśli. Wyszukiwarka jest tu : MentalPlex
Inne żarty na prima aprilis google'a -> Żarty Goggle'a
Informacje Dodatkowe
Prima aprilis wypada co roku w tym samym dniu - 1 kwietnia

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Prima aprilis w latach 2019-2029
RokDzień
2019Poniedziałek
2020Środa
2021Czwartek
2022Piątek
2023Sobota
2024Poniedziałek
2025Wtorek
2026Środa
2027Czwartek
2028Sobota
2029Niedziela
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Prima aprilis, w 2024 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 1 kwietnia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Jerzego23 kwietniaZostało jeszcze 10 dni
Wojciecha23 kwietniaZostało jeszcze 10 dni
Marka25 kwietniaZostało jeszcze 12 dni
Moniki4 majaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie