Prima Aprilis

Dzień dowcipów, żartów, kawałów obchodzony 2 kwietnia ... :) oczywiście 1 kwietnia.

Prima Aprilis - 1 kwietnia

Prima Aprilis

Dzień, w którym usprawieldliwione jest, a nawet wypada robić sobie żarty i dowcipy z bliskich i znajomych. Wskazane są też drobne kłamstewka, ale tak aby nikogo nie zranić, ani nie skrzywdzić. 1 kwietnia to święto znane w wielu krajach na całym świecie - w anglojęzycznych nazywane jest "All Fools' Day" lub "April Fools' Day", we Francji "Poisson d'avril", w Rosji "Dien Smiecha"

Prima Aprilis. Pierwszy Kwietnia

Geneza Prima Aprilis

Geneza Prima Aprilis nie jest dokładnie znana. Podejrzewa się, że święto to pochodzi z Francji, z czasów kiedy to, w 1564 roku król Korol IX zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Związane z tym zamieszanie powodowało mnóstwo śmiesznych sytuacji i na pamiątkę tych wydarzeń przyjęło się stroić sobie w tym dniu żarty.
Francuska nazwa Prima Aprilis - "Poisson d'avril" (dosłownie: kwietniowa ryba) sugeruje, że związane ono jest z wejściem słońca w zodiakalny znak ryb, a więc powiązane jest ze świętem przywitania wiosny.
Jak podaje polska wikipedia, kościół katolicki uważa, że dzień 1 kwietnia to data urodzin Judasza - symbolu obłudy i kłamstwa.

Żarty na Prima Aprilis

1 kwietnia wszyscy prześcigają się w żartach i kłamstewkach, nie omija to także gazet i innych mediów. Trzeba jednak pamiętać aby nikogo swoimi żartami nie skrzywdzić ani nie zranić. No i oczywiście żarty powinny być zabawne.

Przykładowe żarty i żarciki prima aprilisowe:
  • W 1957 roku BBC wyemitowało program pokazujący Szwajcarskie drzewo, na którym rosło spagetti. Po tym programie odebrano mnóstwo telefonów od telewidzów z prośbą o wskazówki jak wychodować takie drzewo.
  • W 2003 roku rozeszła się plotka, że w Hong Kong'u wybuchła epidemia SARS i będzie on poddany kwarantannie. Wywołało to panikę wśród mieszkańców i szturmy na sklepy z żywnością. (Z ostatniej chwili: Tak żartować nie należy. A w 2020 roku ów żart zupełnie już nie jest śmieszny :( )
  • W 2003 roku amerykańskie stacje radiowe podały informacje o darmowych koncertach Eminema i Pearl Jam co spowodowało zakorkowanie miast.
  • W 2000 roku Google poinformowało, że zbudowało wyszukiwarkę potrafiącą czytać ludzkie myśli. Wyszukiwarka jest tu : MentalPlex
Inne żarty na prima aprilis google'a -> Żarty Goggle'a
Informacje Dodatkowe
Prima aprilis wypada co roku w tym samym dniu - 1 kwietnia

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Prima aprilis w latach 2016-2026
RokDzień
2016Piątek
2017Sobota
2018Niedziela
2019Poniedziałek
2020Środa
2021Czwartek
2022Piątek
2023Sobota
2024Poniedziałek
2025Wtorek
2026Środa
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Prima aprilis, w 2021 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 1 kwietnia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Jerzego23 kwietniaZostało jeszcze 8 dni
Wojciecha23 kwietniaZostało jeszcze 8 dni
Marka25 kwietniaZostało jeszcze 10 dni
Moniki4 majaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
15 kwi.
czw.
Międzynarodowy Dzień KombatantaDziś
16 kwi.
pią.
Święto SaperaJutro
18 kwi.
nie.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków3
20 kwi.
wto.
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy5
22 kwi.
czw.
Dzień Ziemi7
01 maj.
sob.
Święto Pracy16
03 maj.
pon.
Święto Narodowe Trzeciego Maja18
23 maj.
nie.
Zielone Świątki, Zesłanie Ducha Świętego38
03 cze.
czw.
Boże Ciało49