1 Maja

Międzynarodowe Święto Ludzi Pracy

1 Maja - Międzynarodowe Święto Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy - święto to zostało wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago w dniu 1 maja 1886 roku. Obchodzone jest od 1890 roku.

Kiedy Obchodzony jest Dzień Pracy (Labour Day)
W Europie Święto Pracy obchodzimy w rocznice wcześniej wspomnianego strajku - w dniu 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day. Amerykanie obchodzą swoje święto w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni w zależności od stanu.

1 Maja Międzynarodowe Święto Pracy (Labour Day)


Historia
W Polsce, jak i w większości krajów europejskich, Święto Pracy obchodzimy w dniu 1 maja już od 1890 roku. Święto to zostało wprowadzone w 1889 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. Data została wybrana na 1 maja w celu upamiętnienia strajku robotników w Chicago, który odbył się w dniu 1 maja 1886 roku. Za czasów PRL w Polsce i innych socjalistycznych krajach było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, które zwane było także Świętem Klasy Robotniczej organizowane były huczne pochody, zgromadzenia w wiece, na których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu, jednak nadal partie lewicowe organizują zebrania i pochody - nie tak liczne już jak kiedyś, ale jednak. Od 2001 roku w Europie organizowany jest tak zwany "Euro May Day" ( 1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day ). Nie jest to raczej, tak jak wcześniej w krajach socjalistycznych, święto klasy robotniczej, ale ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich pracujących ludzi. Obchody "Euro May Day" zapoczątkowano w Mediolanie w roku 2004, następnie pomysł podchwyciła hiszpańska Barcelona a już rok później obchody "Euro May Day" odbywały się w całej Europie. W 2005 roku EuroMayDay świętowało około 200.000 osób.

Ciekawostki
Dzięki dwóm wolnym od pracy dniom świątecznym (1 Maja i następującym po nim 3 Maja) biorąc, zależnie od tego na jaki dzień tygodnia przypadają powyższe święta, jeden, dwa lub trzy dni wolnego otrzymujemy najdłuższy wolny od pracy 'weekend' w roku.
Weekend Majowy to czas popularnych Majówek, w czasie których Polacy chętnie wyjeżdżają na 'zieloną trawkę'. Dłuższy okres przerwy w pracy sprzyja także wyjazdom zagranicznym.
Zbliżają się popularne imieniny:
Marcina11 listopadaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
27 paź.
nie.
Zmiana Czasu Letniego Na Zimowy8
31 paź.
czw.
Halloween12
01 lis.
pią.
Wszystkich Świętych (katolickie)13
02 lis.
sob.
Zaduszki14
11 lis.
pon.
Narodowe Święto Niepodległości23
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 19 października
Piotr, Paweł, Pelagia, Ferdynand, Skarbimir, Ziemowit, Kleopatra, Siemowit
Jutro, 20 października
Apollo, Appollon, Irena, Witalis, Budzisława, Jan Kanty, Wendelin
Pojutrze, 21 października
Bernard, Biernat, Elżbieta, Pelagia, Hilary, Klementyna, Celina, Dobromił, Nunila, Nunilona, Urszula, Wszebora
Wczoraj, 18 października
Julian, Łukasz, Hanna, Remigiusz