1 Maja

Międzynarodowe Święto Ludzi Pracy

1 Maja - Międzynarodowe Święto Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy - święto to zostało wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago w dniu 1 maja 1886 roku. Obchodzone jest od 1890 roku.

Kiedy Obchodzony jest Dzień Pracy (Labour Day)
W Europie Święto Pracy obchodzimy w rocznice wcześniej wspomnianego strajku - w dniu 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day. Amerykanie obchodzą swoje święto w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni w zależności od stanu.

1 Maja Międzynarodowe Święto Pracy (Labour Day)


Historia
W Polsce, jak i w większości krajów europejskich, Święto Pracy obchodzimy w dniu 1 maja już od 1890 roku. Święto to zostało wprowadzone w 1889 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. Data została wybrana na 1 maja w celu upamiętnienia strajku robotników w Chicago, który odbył się w dniu 1 maja 1886 roku. Za czasów PRL w Polsce i innych socjalistycznych krajach było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, które zwane było także Świętem Klasy Robotniczej organizowane były huczne pochody, zgromadzenia w wiece, na których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu, jednak nadal partie lewicowe organizują zebrania i pochody - nie tak liczne już jak kiedyś, ale jednak. Od 2001 roku w Europie organizowany jest tak zwany "Euro May Day" ( 1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day ). Nie jest to raczej, tak jak wcześniej w krajach socjalistycznych, święto klasy robotniczej, ale ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich pracujących ludzi. Obchody "Euro May Day" zapoczątkowano w Mediolanie w roku 2004, następnie pomysł podchwyciła hiszpańska Barcelona a już rok później obchody "Euro May Day" odbywały się w całej Europie. W 2005 roku EuroMayDay świętowało około 200.000 osób.

Ciekawostki
Dzięki dwóm wolnym od pracy dniom świątecznym (1 Maja i następującym po nim 3 Maja) biorąc, zależnie od tego na jaki dzień tygodnia przypadają powyższe święta, jeden, dwa lub trzy dni wolnego otrzymujemy najdłuższy wolny od pracy 'weekend' w roku.
Weekend Majowy to czas popularnych Majówek, w czasie których Polacy chętnie wyjeżdżają na 'zieloną trawkę'. Dłuższy okres przerwy w pracy sprzyja także wyjazdom zagranicznym.
Informacje Dodatkowe
Święto Pracy wypada co roku w tym samym dniu - 1 maja

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Święto Pracy w latach 2018-2028
RokDzień
2018Wtorek
2019Środa
2020Piątek
2021Sobota
2022Niedziela
2023Poniedziałek
2024Środa
2025Czwartek
2026Piątek
2027Sobota
2028Poniedziałek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Święto Pracy, w 2023 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 1 maja (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 2 października
Denis, Dionizy, Teofil, Leodegar, Stanimir
Jutro, 3 października
Eustachy, Gerard, Heliodor, Józefa, Kandyd, Teresa, Ewald, Ewalda, Sierosław
Pojutrze, 4 października
Franciszek, Konrad, Rozalia, Manfred, Manfreda
Wczoraj, 1 października
Jan, Danuta, Benigna, Igor, Cieszysław, Remigiusz
🎁
Szukasz Prezentu dla ...?
Podpowiadamy Pomysły