Dzień Flagi Rzeczypospolitej

Święto państwowe obchodzone od 2004 roku w dniu 2 maja

Dzień Flagi Rzeczypospolitej - 2 Maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej

Grafika pochodzi z Dziennika Ustaw RP
Od kiedy obchodzimy Dzień Flagi?
To stosunkowo młode święto zostało ustanowione Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku (Dz.U. Nr 49 z 2004r poz. 467 Art 1. poz 3). Dzień 2 maja został wybrany z następujących, dwóch powodów historycznych:
  • 2 maja 1945 o godzinie 6 rano żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywając Berlin, zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
  • W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy ), tak aby nie wisiały one, w czasie święta 3 maja nieuznawanego przez ówczesne władze komunistyczne.
Historia Barw Narodowych
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, jeszcze nieoficjalnie, uznane zostały za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalnie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestanci w ten dzień przepasani byli biało-czerwonymi szarfami, którcyh kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.

Oficjalnie kolory biały i czerwony po raz pierwszy uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku. W Uchwale tej czytamy:

Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:

Artykuł 1.
Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Artykuł 2.
Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Kolejne regulacje prawne dotyczące barw Rzeczypospolitej Polskiej to m.in Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku "O godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej". Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 "O barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" a także Ustawa z dnia 20 lutego 2004 "O zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej".

Kolory i wymiary flagi państwowej
Polska flaga państwowa, według obowiązującej normy, to prostokąt o proporcjach boków 5:8 podzielony na dwa poziome pasy - biały górny i czerwony u dołu. Obowiązująca odcień bieli polskiej flagi państwowej to, w przestrzeni barw RGB, 233,232,231 (#E9E8E7 - w zapisie szesnastkowym). Obowiązujący odcień czerwieni - 212,33,61 (#D4213D - w zapisie szesnastkowym).
Dopuszczalne jest wieszanie flagi narodowej pionowo. W tym wypadku barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.

Obchody Święta Flagi
Przykład minionych obchodów: W 2008 roku fundacja "Kto Ty Jesteś", mająca na celu m. in. upowszechnienie wiedzy o polskiej fladze i barwach narodowych, zorganizowała w Warszawie "Spacer Flagi". Spacer rozpoczął się o godzinie 12 pod kolumną Zygmunta a zakończył się pod Belwederem. Fundacja zapraszała wszystkich chętnych prosząc jednocześnie o założenie stroju w barwach narodowych. Od 2008 roku "Spacery z Flagą" organizowane są w dniu 2 maja w różnych miastach w Polsce.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej - 2 Maja - Historia Barw Narodowych, Obchody, Ciekawostki


Ciekawostki
  • Od kiedy obchodzimy Dzień Flagi?: Święto Flagi zostało uchwalone pierwotnie (12 lutego 2004) przez Senat RP jako "Dzień Orła Białego" ,na Dzień Flagi Rzeczypospolitej zostało przemianowane kilka dni póżniej przez Sejm RP.
  • 17 marca 2008 roku Prezydent RP Lech Kaczyński wystąpił podczas swojego orędzia na tle odwrotnie powieszonej, pionowej, flagi. Artykuł 4 punkt 3 Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku stwierdza jasno: "Przy umieszczaniu barw ... w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu".
  • Swego czasu głośna była sprawa Kuby Wojewódzkiego i Marka Raczkowskiego podejrzewanych o znieważenie flagi narodowej poprzez publiczne (na antenie TVN) wetknięcie jej w psie odchody. Kuba Wojewódzki i stacja TVN została ukarana przez Krajową Radę Radiofoni i Telewizji.
Zbliżają się popularne imieniny:
Joanny24 majaZostało jeszcze 3 dni
Zuzanny24 majaZostało jeszcze 3 dni
Magdy25 majaZostało jeszcze 4 dni
Magdaleny29 majaZostało jeszcze 8 dni
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
26 maj.
nie.
Dzień Matki5
31 maj.
pią.
Dzień bez papierosa (ONZ)10
01 cze.
sob.
Dzień Dziecka11
09 cze.
nie.
Zielone Świątki, Zesłanie Ducha Świętego19
20 cze.
czw.
Boże Ciało30