Dzień Flagi Rzeczypospolitej

Święto państwowe obchodzone od 2004 roku w dniu 2 maja

Dzień Flagi Rzeczypospolitej - 2 Maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej

Grafika pochodzi z Dziennika Ustaw RP
Od kiedy obchodzimy Dzień Flagi?
To stosunkowo młode święto zostało ustanowione Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku (Dz.U. Nr 49 z 2004r poz. 467 Art 1. poz 3). Dzień 2 maja został wybrany z następujących, dwóch powodów historycznych:
  • 2 maja 1945 o godzinie 6 rano żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywając Berlin, zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
  • W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy ), tak aby nie wisiały one, w czasie święta 3 maja nieuznawanego przez ówczesne władze komunistyczne.
Historia Barw Narodowych
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, jeszcze nieoficjalnie, uznane zostały za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalnie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestanci w ten dzień przepasani byli biało-czerwonymi szarfami, którcyh kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.

Oficjalnie kolory biały i czerwony po raz pierwszy uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku. W Uchwale tej czytamy:

Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:

Artykuł 1.
Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Artykuł 2.
Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Kolejne regulacje prawne dotyczące barw Rzeczypospolitej Polskiej to m.in Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku "O godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej". Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 "O barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" a także Ustawa z dnia 20 lutego 2004 "O zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej".

Kolory i wymiary flagi państwowej
Polska flaga państwowa, według obowiązującej normy, to prostokąt o proporcjach boków 5:8 podzielony na dwa poziome pasy - biały górny i czerwony u dołu. Obowiązująca odcień bieli polskiej flagi państwowej to, w przestrzeni barw RGB, 233,232,231 (#E9E8E7 - w zapisie szesnastkowym). Obowiązujący odcień czerwieni - 212,33,61 (#D4213D - w zapisie szesnastkowym).
Dopuszczalne jest wieszanie flagi narodowej pionowo. W tym wypadku barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.

Obchody Święta Flagi
Przykład minionych obchodów: W 2008 roku fundacja "Kto Ty Jesteś", mająca na celu m. in. upowszechnienie wiedzy o polskiej fladze i barwach narodowych, zorganizowała w Warszawie "Spacer Flagi". Spacer rozpoczął się o godzinie 12 pod kolumną Zygmunta a zakończył się pod Belwederem. Fundacja zapraszała wszystkich chętnych prosząc jednocześnie o założenie stroju w barwach narodowych. Od 2008 roku "Spacery z Flagą" organizowane są w dniu 2 maja w różnych miastach w Polsce.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej - 2 Maja - Historia Barw Narodowych, Obchody, Ciekawostki


Ciekawostki
  • Od kiedy obchodzimy Dzień Flagi?: Święto Flagi zostało uchwalone pierwotnie (12 lutego 2004) przez Senat RP jako "Dzień Orła Białego" ,na Dzień Flagi Rzeczypospolitej zostało przemianowane kilka dni póżniej przez Sejm RP.
  • 17 marca 2008 roku Prezydent RP Lech Kaczyński wystąpił podczas swojego orędzia na tle odwrotnie powieszonej, pionowej, flagi. Artykuł 4 punkt 3 Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku stwierdza jasno: "Przy umieszczaniu barw ... w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu".
  • Swego czasu głośna była sprawa Kuby Wojewódzkiego i Marka Raczkowskiego podejrzewanych o znieważenie flagi narodowej poprzez publiczne (na antenie TVN) wetknięcie jej w psie odchody. Kuba Wojewódzki i stacja TVN została ukarana przez Krajową Radę Radiofoni i Telewizji.
Informacje Dodatkowe
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wypada co roku w tym samym dniu - 2 maja

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2019-2029
RokDzień
2019Czwartek
2020Sobota
2021Niedziela
2022Poniedziałek
2023Wtorek
2024Czwartek
2025Piątek
2026Sobota
2027Niedziela
2028Wtorek
2029Środa
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w 2024 wypada także:
  • Brak Świąt
Zobacz wiecej na temat dnia 2 maja (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Magdaleny29 majaZostało jeszcze 2 dni
Jana24 czerwcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
🎁
Prezenty na DZIEŃ DZIECKA!
Podpowiadamy Pomysły