Prawosławny Nowy Rok

Nowy Rok według kalendarza juliańskiego wypada w kalendarzu gregoriańskim 14 stycznia

Prawosławny Nowy Rok

Kiedy wypada Prawosławny Nowy Rok

Nowy Rok w kalendarzu juliańskim, stosowanym przez Cerkiew Prawosławną i Kościoły Katolickie obrządku Wschodniego, wypada w kalendarzu gregoriańskim (stosowanym przez Kościoły Zachodnie) w dniu 14 stycznia.

Stary Nowy Rok - Miś, Sanna, Harmoszka


Kalendarz Juliański

Kalendarz juliański został opracowany przez egipskiego astronoma Sosygenesa (Sosigenesa) z Aleksandrii na polecenie Juliusza Cezara (stąd nazwa kalendarza). W 45 roku p.n.e. ten kalendarz słoneczny zastąpił, obowiązujący dotychczas w Rzymie, rzymski kalendarz księżycowy. Kalendarz juliański dzielił rok na 365 dni dodając, raz na cztery lata, jeden rok przestępny (366 dni). Przy zmianie kalendarza z księżycowego na słoneczny dodano dwa miesiące Ianuarius i Februarius (styczeń i luty). Początkowo były one dodane na końcu roku - rok rzymski zaczynał się w marcu. Z czasem jednak 'przewędrowały' na początek. W XVI wieku naszej ery rozpoczęło się zastępowanie kalendarza juliańskiego kalendarzem gregoriańskim, którego nazwa pochodzi od imienia Papieża Grzegorza XIII. Reforma kalendarza trwała w Europie do początków XX w. (np. Rosja, Serbia, Bułgaria, Turcja). Cerkiew Prawosławna i Kościoły Katolickie obrządku wschodniego stosują kalendarz juliański po dziś dzień.

Stary Nowy Rok

Ponieważ Rosjanie i obywatele byłych Republik Radzieckich, a także wyznawcy Prawosławia i członkowie Katolickich Kościołów Wschodnich posługują sie na co dzień kalendarzem gregoriańskim, a ich Kościoły kalendarzem juliańskim, mają oni okazję świętować Nowy Rok dwa razy w roku. Pierwsza okazja przypada oczywiście 1 stycznia według kalendarza gregoriańskiego (19 grudnia w kalendarzu juliańskim), druga 1 stycznia według kalendarza juliańskiego (14 stycznia w kalendarzu gregoriańskim). Ten drugi, juliański Nowy Rok, zwany jest "Starym Nowym Rokiem".
Informacje Dodatkowe
Prawosławny Nowy Rok wypada co roku w tym samym dniu - 14 stycznia

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Prawosławny Nowy Rok w latach 2020-2030
RokDzień
2020Wtorek
2021Czwartek
2022Piątek
2023Sobota
2024Niedziela
2025Wtorek
2026Środa
2027Czwartek
2028Piątek
2029Niedziela
2030Poniedziałek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Prawosławny Nowy Rok, w 2025 wypada także:
  • Brak Świąt
Zobacz wiecej na temat dnia 14 stycznia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Agaty5 lutegoZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Walentego14 lutegoZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
21 sty.
wto.
Dzień Babci3
22 sty.
śro.
Dzień Dziadka4
14 lut.
pią.
Walentynki27

🌞
Duże Zaćmienie Słońca nad Polską
Zobacz kiedy