Perseidy 2020

Maksimum aktywności Perseidów wypada w połowie sierpnia

Perseidy 2020 - Jak, Kiedy i Gdzie oglądać.
W skrócie. Porady dla obserwatorów. Jak, kiedy i gdzie oglądać Perseidy

  • Kiedy: Maksimum roju Perseidów wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale można je oglądać już od drugiej połowy lipca (mniej więcej od 17 lipca do 24 sierpnia)
  • Gdzie: Najlepsze warunki do obserwacji znajdziemy poza miastami, w miejscach gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze.
  • Jak oglądać: Perseidy nadlatują z okolic gwiazdozbioru Perseusza (stąd ich nazwa), a ten w nocy z 12 na 13 sierpnia znajdować się będzie na północnym-wschodzie (dla obserwatora z Polski). Jeśli jesteśmy w Polsce patrzymy więc na północny-wschód.
Perseidy - jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów pojawiających się na niebie od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Maksimum roju meteorów i najlepsze warunki do ich obserwacji wypada rokrocznie pomiędzy 12 a 14 sierpnia. W 2020 roku najwięcej spadających gwiazd (maksimum roju) obserwować będzie można w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Rój Perseidów związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, która na swojej drodze zostawia drobinki pyłu spalającego się efektownie w atmosferze ziemskiej. Przy dobrych warunkach obserwacyjnych można zaobserwować nawet ponad 100 meteorów na godzinę, czyli więcej niż jeden w ciągu minuty.

Perseidy obserwowane są od ponad 2000 lat. Znane są także jako "łzy świętego Wawrzyńca" (10 sierpnia, to dzień męczeńskiej śmierci tego świętego). Nazwa roju pochodzi od pozornego miejsca, z którego wydają się lecieć meteory. Jest to gwiazda "η Persei" w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów - Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Perseidy?. Maksimum roju Perseidów wypada w okolicy 12-14 sierpnia. W 2020 będzie to noc z 12 na 13 sierpnia. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, najwięcej Perseidów można obserwować w drugiej połowie nocy i przed wschodem słońca. Najlepsze stanowisko obserwacyjne, to oczywiście miejsce bez zbędnego oświetlenia generowanego przez człowieka, a więc poza miastami. Dla tych, którzy z jakiś powodów nie mogą wyjechać z Warszawy, Centrum Nauki Kopernik organizuje od kilku lat wspólne, miejskie oglądanie roju Perseidów wygaszając na kilka godzin zbędne miejskie oświetlenie (Noc Spadających Gwiazd - wydarzenie na Facebook'u)

Warunki do oglądania Perseidów 2019 W roku 2019 noc z 12 na 13 sierpnia to noc z poniedziałku na wtorek, a więc środek tygodnia. Ci z Was, którzy nie będą mogli wyjechać w tym czasie poza miasto mogą spróbować obserwować Rój Perseidów w weekend 10-11 sierpnia. Natężenie 'spadających gwiazd' nie osiągnie wtedy jeszcze swojego maksimum, ale, jeśli pogoda nie przeszkodzi, przy odrobinie cierpliwości powinniśmy być w stanie zaobserwować zjawisko. Niestety w 2019 roku maksimum Perseidów wypada w okolicy pełni Księżyca. W nocy z soboty na niedzielę Księżyc będzie miał 80% swojej jasności, dwa dni później, w nocy z 12 na 13 sierpnia, ponad 90%. Jasność Księżyca w dowolnym momencie można sprawdzić tu - Faza i jasność Księżyca w dowolnym dniu i godzinie.

Gdzie na niebie szukać Perseidów - Gdzie patrzeć na niebo?. Poniższa mapka przedstawia nocne niebo widziane z okolic centrum Polski w dniu 12 sierpnia 2018 roku o godzinie 24:00. Obserwator patrzy na północny-wschód. Czerwone linie zbiegają się w radiancie Perseidów. Z tego punktu powinny nadlatywać meteory.
Radiant Perseidów. Niebo nad Warszawą w dniu 12 sierpnia o godz. 24:00 widok na północny-wschód. Źródło: fourmilab.ch
Niebo nad Warszawą w dniu 21 sierpnia o 23:59. Widok z wirtualnego planetarium. Źródło: in-the-sky.org
Radiant Perseidów. Źródło: nasa.gov
Przydatne linki dla chcących obserwować Perseidy

Archiwum

Warunki do oglądania Perseidów 2015 W 2015 roku warunki do oglądania spadających gwiazd wydają się rewelacyjne. Po pierwsze zapowiada się, że w nocy z 12 na 13 sierpnia niebo będzie bezchmurne. Po drugie Księżyc będzie prawie w nowiu (nów Księżyca wypada w dniu 14 sierpnia) i jego jasność nie będzie przekraczać 3% jasności maksymalnej. Zobacz: Faza Księżyca

Warunki do oglądania Perseidów 2016 W 2016 roku warunki do oglądania spadających gwiazd nie będą tak dobre jak w roku 2015. Przypomnijmy, że rok temu Księżyc w nocy z 12 na 13 sierpnia był prawie niewidoczny (blisko nowiu) W 2016 roku Księżyc będzie świecił z około 70 procentową jasnością. Z dobrych wiadomości mamy taką, że noc z 12 na 13 sierpnia 2016 to początek długiego weekendu sierpniowego, a więc większość mieszkańców miast będzie miała szanse wyjechać na łono natury, gdzie warunki do obserwacji Perseidów będą bez porównania lepsze niż w mieście. Zobacz: Faza Księżyca

Warunki do oglądania Perseidów 2017 W roku 2017 sprzyja nam kalendarz bo noc z 12 na 13 sierpnia wypada z soboty na niedzielę, co może pozwolić na wyjazd za miasto i dłuższą obserwację, wszak większość z nas nie musi w niedzielę wstawać wcześnie do pracy. Księżyc niestety będzie dość jasny, co może trochę przeszkadzać w obserwacjach. 12 sierpnia o 24:00 będzie świecił z 72 procentową jasnością.

Maksimum Perseidów w 2018 roku W roku 2018 noc z 12 na 13 sierpnia to noc z niedzieli na poniedziałek więc prawdopodobnie większość z Was wróci już do domu z weekendowych wyjazdów. Najwygodniej więc będzie oglądać Perseidy dzień wcześniej - w nocy z 11 na 12 sierpnia (z soboty na niedzielę). Powyższe dotyczy oczywiście tylko mieszkańców miast nie będących aktualnie na urlopie za miastem.
Jeszcze jeden powód, dla którego dobrze będzie oglądać Perseidy w sobotę, to to, że Księżyc będzie wtedy w nowiu, a więc niebo będzie ciemne. Oczywiście, dzień później, Księżyc tuż po nowiu też nie będzie zbytnio przeszkadzał w obserwacjach.

Zbliżają się popularne imieniny:
Agaty5 lutegoZostało jeszcze 12 dni
Walentego14 lutegoZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
14 lut.
pią.
Walentynki21
20 lut.
czw.
Tłusty Czwartek27
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 24 stycznia
Tymoteusz, Rafał, Chwalibog, Milena, Ksenia, Mirogniew, Rafaela
Jutro, 25 stycznia
Paweł, Apollo, Appollon, Artemia, Miłosz, Miłowit, Tacjana, Tatiana
Pojutrze, 26 stycznia
Leon, Leona, Tymoteusz, Paula, Polikarp, Skarbimir, Wanda
Wczoraj, 23 stycznia
Jan, Maria, Klemens, Ildefons, Rajmund, Emerencja, Rajmunda, Wrocisława