Perseidy 2025

Maksimum aktywności Perseidów wypada w połowie sierpnia

Perseidy 2025 - Jak, Kiedy i Gdzie oglądać.

W skrócie. Porady dla obserwatorów. Jak, kiedy i gdzie oglądać Perseidy

  • Kiedy: Maksimum roju Perseidów wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale można je oglądać już od drugiej połowy lipca (mniej więcej od 17 lipca do 24 sierpnia)
  • Gdzie: Najlepsze warunki do obserwacji znajdziemy poza miastami, w miejscach gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze.
  • Jak oglądać: Perseidy nadlatują z okolic gwiazdozbioru Perseusza (stąd ich nazwa), a ten w nocy z 12 na 13 sierpnia znajdować się będzie na północnym-wschodzie (dla obserwatora z Polski). Jeśli jesteśmy w Polsce patrzymy więc na północny-wschód.

Perseidy

Jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów pojawiających się na niebie od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Maksimum roju meteorów i najlepsze warunki do ich obserwacji wypada rokrocznie pomiędzy 12 a 14 sierpnia. W 2025 roku najwięcej spadających gwiazd (maksimum roju) obserwować będzie można w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Rój Perseidów związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, która na swojej drodze zostawia drobinki pyłu spalającego się efektownie w atmosferze ziemskiej. Przy dobrych warunkach obserwacyjnych można zaobserwować nawet ponad 100 meteorów na godzinę, czyli więcej niż jeden w ciągu minuty.

Perseidy obserwowane są od ponad 2000 lat. Znane są także jako "łzy świętego Wawrzyńca" (10 sierpnia, to dzień męczeńskiej śmierci tego świętego). Nazwa roju pochodzi od pozornego miejsca, z którego wydają się lecieć meteory. Jest to gwiazda "η Persei" w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów

Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Perseidy?. Maksimum roju Perseidów wypada w okolicy 12-14 sierpnia. W 2025 będzie to noc z 12 na 13 sierpnia. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, najwięcej Perseidów można obserwować w drugiej połowie nocy i przed wschodem słońca. Najlepsze stanowisko obserwacyjne, to oczywiście miejsce bez zbędnego oświetlenia generowanego przez człowieka, a więc poza miastami. Dla tych, którzy z jakiś powodów nie mogą wyjechać z Warszawy, Centrum Nauki Kopernik organizuje od kilku lat wspólne, miejskie oglądanie roju Perseidów wygaszając na kilka godzin zbędne miejskie oświetlenie (Noc Spadających Gwiazd - wydarzenie na Facebook'u)

Warunki do oglądania Perseidów 2024

W roku 2024 dzień 12 sierpnia wypada w poniedziałek, a więc noc z maksimum Perseidów wypadnie w środku tygodnia. Może zdecydować się na oglądanie w weekend poprzedzający (9-11 sierpnia)?. Księżyc też nie będzie aż tak ciemny jak przed rokiem. Będzie on blisko pierwszej kwadry, tak więc będzie "świecił" połową swojej powierzchni. Zobacz: Faza i jasność Księżyca. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać i nocne niebo będzie w 2024 roku bezchmurne.

Warunki do oglądania Perseidów 2023 (a tak, niemalże idealnie, było w 2023 roku)

W roku 2023 dzień 12 sierpnia wypada w sobotę, 13. w niedzielę, a więc kalendarz układa się wyśmienicie (nawet nie mając urlopu można sobie pozwolić na zarwanie nocy, podczas której wystąpi maksimum Roju Perseidów ... o ile oczywiście nie pracujemy w niedzielę).
Także Księżyc będzie w 2023 roku sprzyjał obserwacjom. Nie będzie on, co prawda, w idealnym nowiu, ale w fazie tuż przed nowiem (nów Księżyca w sierpniu 2023 roku wypada 16 dnia miesiąca). Zobacz: Faza i jasność Księżyca w dowolnym dniu i godzinie. Jeśli tylko dopisze pogoda, 'perseidowe łowy 2023' powinny okazać się owocne. Trzymajmy kciuki za pogodę!

Gdzie na niebie szukać Perseidów

Gdzie patrzeć na niebo?. Poniższa mapka przedstawia nocne niebo widziane z okolic centrum Polski w dniu 12 sierpnia 2018 roku o godzinie 24:00 (w 2020 roku będzie tak samo). Obserwator patrzy na północny-wschód. Czerwone linie zbiegają się w radiancie Perseidów. Z tego punktu powinny nadlatywać meteory.
Radiant Perseidów. Niebo nad Warszawą w dniu 12 sierpnia o godz. 24:00 widok na północny-wschód. Źródło: fourmilab.ch
Niebo nad Warszawą w dniu 12 sierpnia o 23:59. Widok z wirtualnego planetarium. Źródło: in-the-sky.org
Radiant Perseidów. Źródło: nasa.gov

Przydatne linki dla chcących obserwować Perseidy



Archiwum

Warunki do oglądania Perseidów 2015 W 2015 roku warunki do oglądania spadających gwiazd wydają się rewelacyjne. Po pierwsze zapowiada się, że w nocy z 12 na 13 sierpnia niebo będzie bezchmurne. Po drugie Księżyc będzie prawie w nowiu (nów Księżyca wypada w dniu 14 sierpnia) i jego jasność nie będzie przekraczać 3% jasności maksymalnej. Zobacz: Faza Księżyca

Warunki do oglądania Perseidów 2016 W 2016 roku warunki do oglądania spadających gwiazd nie będą tak dobre jak w roku 2015. Przypomnijmy, że rok temu Księżyc w nocy z 12 na 13 sierpnia był prawie niewidoczny (blisko nowiu) W 2016 roku Księżyc będzie świecił z około 70 procentową jasnością. Z dobrych wiadomości mamy taką, że noc z 12 na 13 sierpnia 2016 to początek długiego weekendu sierpniowego, a więc większość mieszkańców miast będzie miała szanse wyjechać na łono natury, gdzie warunki do obserwacji Perseidów będą bez porównania lepsze niż w mieście. Zobacz: Faza Księżyca

Warunki do oglądania Perseidów 2017 W roku 2017 sprzyja nam kalendarz bo noc z 12 na 13 sierpnia wypada z soboty na niedzielę, co może pozwolić na wyjazd za miasto i dłuższą obserwację, wszak większość z nas nie musi w niedzielę wstawać wcześnie do pracy. Księżyc niestety będzie dość jasny, co może trochę przeszkadzać w obserwacjach. 12 sierpnia o 24:00 będzie świecił z 72 procentową jasnością.

Maksimum Perseidów w 2018 roku W roku 2018 noc z 12 na 13 sierpnia to noc z niedzieli na poniedziałek więc prawdopodobnie większość z Was wróci już do domu z weekendowych wyjazdów. Najwygodniej więc będzie oglądać Perseidy dzień wcześniej - w nocy z 11 na 12 sierpnia (z soboty na niedzielę). Powyższe dotyczy oczywiście tylko mieszkańców miast nie będących aktualnie na urlopie za miastem.
Jeszcze jeden powód, dla którego dobrze będzie oglądać Perseidy w sobotę, to to, że Księżyc będzie wtedy w nowiu, a więc niebo będzie ciemne. Oczywiście, dzień później, Księżyc tuż po nowiu też nie będzie zbytnio przeszkadzał w obserwacjach.

Warunki do oglądania Perseidów 2019 W roku 2019 noc z 12 na 13 sierpnia to noc z poniedziałku na wtorek, a więc środek tygodnia. Ci z Was, którzy nie będą mogli wyjechać w tym czasie poza miasto mogą spróbować obserwować Rój Perseidów w weekend 10-11 sierpnia. Natężenie 'spadających gwiazd' nie osiągnie wtedy jeszcze swojego maksimum, ale, jeśli pogoda nie przeszkodzi, przy odrobinie cierpliwości powinniśmy być w stanie zaobserwować zjawisko. Niestety w 2019 roku maksimum Perseidów wypada w okolicy pełni Księżyca. W nocy z soboty na niedzielę Księżyc będzie miał 80% swojej jasności, dwa dni później, w nocy z 12 na 13 sierpnia, ponad 90%. Jasność Księżyca w dowolnym momencie można sprawdzić tu - Faza i jasność Księżyca w dowolnym dniu i godzinie.

Warunki do oglądania Perseidów 2020 W roku 2020 noc z 12 na 13 sierpnia to noc ze środy na czwartek, a więc środek tygodnia. Ci z Was, którzy nie będą mogli wyjechać w tym czasie poza miasto mogą spróbować obserwować Rój Perseidów w weekend 8-9 sierpnia lun 15-16 sierpnia. Natężenie 'spadających gwiazd' nie osiągnie wtedy swojego maksimum, ale, jeśli pogoda nie przeszkodzi, przy odrobinie cierpliwości powinniśmy być w stanie zaobserwować zjawisko. W dniach 12-13 sierpnia Księżyc będzie świecił z ok. 40% swojej maksymalnej jasności, a więc nie będzie najgorzej. - Faza i jasność Księżyca w dowolnym dniu i godzinie. Pogoda w całej Polsce zapowiada się niezła. Jak na razie (10 sierpnia) prognozy pokazują bezchmurne niebo.
Informacje Dodatkowe
Maksimum Roju Perseidów wypada co roku w tym samym dniu - 12 sierpnia

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Maksimum Roju Perseidów w latach 2020-2030
RokDzień
2020Środa
2021Czwartek
2022Piątek
2023Sobota
2024Poniedziałek
2025Wtorek
2026Środa
2027Czwartek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Maksimum Roju Perseidów, w 2025 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 12 sierpnia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Agaty5 lutegoZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Walentego14 lutegoZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
21 sty.
wto.
Dzień Babci2
22 sty.
śro.
Dzień Dziadka3
26 sty.
nie.
Światowy Dzień Celnictwa, Światowy Dzień Pomocy Chorym Na Trąd7
14 lut.
pią.
Walentynki26

🌞
Duże Zaćmienie Słońca nad Polską
Zobacz kiedy