Matki Boskiej Zielnej

Wniebowzięcie Maryi Panny - Święto obchodzone 15 sierpnia

Święto Wniebowzięcia / Matki Boskiej Zielnej

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

(łac: Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej to jedno z kościelnych Świąt nakazanych (świąt, w których wierni zobowiązani są do uczestnictwa w Mszy Świętej) obchodzone w Kościele Katolickim na całym świecie.

Święto Wniebowzięcia Maryi Panny/Matki Boskiej Zielnej - 15 sierpnia
Z lewej: Assumption of the Virgin Annibale Carracci, 1600-1601 - Santa Maria del Popolo, Rome. W środku: Assunta - Tycjan 1518. Po prawej: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Guido Reni, 1642

Święto Wniebowzięcia wiążę się z wiarą Chrześcijan, że Matka Boska nie umarłą śmiercią naturalną lecz została wzięta do nieba. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.

Geneza

Jako, że w Nowym Testamencie nie ma słowa o śmierci Maryi Panny, Kościóły Wschodu już od V wieku obchodziły Święto Zaśnięcia Matki Boskiej (gr. koimesis) a od VII wieku święto to zostało przejęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.

Zwyczaje

W Polsce Święto Wniebowzięcia zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej i często łączone jest ze świętem plonów. Bardzo popularnym zwyczajem było święcenie i składanie darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony trzymano w domu, co miało zapewnić bezpieczeństwo i harmonie ogniska domowego.

Obchody Święta Wniebowzięcia

We wszystkich kościołach obchodzone są uroczyste Msze Święte.

Zobacz więcej na temat: 15 sierpnia
Informacje Dodatkowe
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (katolickie) wypada co roku w tym samym dniu - 15 sierpnia

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (katolickie) w latach 2018-2028
RokDzień
2018Środa
2019Czwartek
2020Sobota
2021Niedziela
2022Poniedziałek
2023Wtorek
2024Czwartek
2025Piątek
2026Sobota
2027Niedziela
2028Wtorek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (katolickie), w 2023 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 15 sierpnia (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Jana24 czerwcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Piotra29 czerwcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Pawła29 czerwcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
🎁
Szukasz Prezentu dla ...?
Podpowiadamy Pomysły