Katarzynki

Noc z 24 na 25 listopada. Wigilia imienin Katarzyny

Katarzynki
Katarzynki czyli noc z 24 na 25 listopada poprzedzająca dzień Świętej Katarzyny (zob: imieniny Katarzyny), to męski odpowiednik Andrzejek.

Zwyczaje
Noc poprzedzająca dzień Świętej Katarzyny to, nieco zapomniana już, noc wróżb ,podczas której chłopcy i młodzi kawalerowie próbowali wywróżyć sobie przyszłość a w szczególności przyszłą małżonkę i czas ożenku.

Wróżby Katarzynkowe - (cyt: wikipedia.pl)
W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny" - to porzekadło towarzyszyło wkładaniu pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby czy ptasiego pióra mających sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej, bądź karteczek z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami, które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane.

Wróżenie z kubków polegało na losowaniu ukrytych pod nimi przedmiotów symbolizujących ożenek (np. obrączka), przypływ majątku (np. monety), dobrą pracę (zboże), chwilowy zastój (pusty kubek)


Święta Katarzyna Aleksandryjska jest jedną z Czternastu Świętych Wspomożycieli (poczet świętych, których pomoc, według Kościoła, jest wyjątkowo skuteczna). Patronka m.in. filozofów, kolejarzy, studenów, kołodziejów, bibliotekarzy, uczonych, woźniców, adwokatów. Żyła pod koniec IIIw n.e. za czasów panowania, pogromcy chrześcijan, cesarza Dioklecjana.
Święta Katarzyna była córką króla Aleksandrii - Kustosa. Otwarcie sprzeciwiała się krwawym prześladowaniom chrześcijan co doprowadziło do dysputy między nią a 50 rzymskimi mędrcami i filozofami. Według legendy, Katarzyna pokonała swoich przeciwników, przekonując część z nich do wiary chrześcijańskiej. Rozwścieczony tym faktem, rzymski namiestnik Galeriusz Maksymian, skazał, 18 letnią wówczas, Katarzynę na tortury, podczas których, według wierzeń, zstąpił anioł i spowodował rozpadnięcie się koła, na którym łamano dziewczynę. Ten fakt jak i żarliwe modły Katarzyny były przyczyną kolejnych nawróceń, tym razem wśród rzymskich żołnierzy. Nie zapobiegło to jednak ścięciu 18 latki.
Święta Katarzyna z Aleksandrii jest jedną z najpopularniejszych świętych Kościoła. Kult jej rozpowszchniony jest szeroko zarówno w Kościele wschodnim, jak i zachodnim. Swoje dzieła poświęcili jej tacy wielcy artyści jak: Tintoretto, Rafael, Caravaggio, Hans Memling, Jan Provost.
Informacje Dodatkowe
Katarzynki wypadają co roku w tym samym dniu - 24 listopada

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypadają Katarzynki w latach 2019-2029
RokDzień
2019Niedziela
2020Wtorek
2021Środa
2022Czwartek
2023Piątek
2024Niedziela
2025Poniedziałek
2026Wtorek
2027Środa
2028Piątek
2029Sobota
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Katarzynki, w 2024 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 24 listopada (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Grzegorza12 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Krystyny13 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Zbigniewa17 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Klaudii20 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
23 lut.
pią.
Ogólnopolski Dzień Walki z DepresjąDziś
01 mar.
pią.
Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym7
08 mar.
pią.
Dzień Kobiet14
24 mar.
nie.
Niedziela Palmowa30
31 mar.
nie.
Wielkanoc37
01 kwi.
pon.
Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy38
🎁
Prezenty na DZIEŃ KOBIET!
Podpowiadamy Pomysły