Andrzejki i Wróżby Andrzejkowe

Noc Andrzejkowa. Święto obchodzone w noc poprzedzającą imieniny Andrzeja - z 29 na 30 listopada

Andrzejki i Wróżby Andrzejkowe

Kiedy obchodzimy Andrzejki

Andrzejki obchodzimy w noc poprzedzającą imieniny Andrzeja (30 listopada), a więc w nocy z 29 na 30 listopada.

Andrzejkowe Lanie Wosku - Gra Online

Zapraszamy do wróżby online. Po co ryzykować ubrudzenie i poparzenie gorącym woskiem skoro można powróżyć sobie online? Zobacz: Wróżby Andrzejkowe Online

Wróżby Andrzejkowe

Andrzejki

Dzień Świętego Andrzeja Apostoła jest najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilię tego dnia lub w tym dniu (w zależności od regionu) wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną.
Święty Andrzej Apostoł był bratem Św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela, prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginął ukrzyżowany na Peleponezie w mieście Patras na krzyżu w kształcie litery X (stąd nazwa Krzyż Świętego Andrzeja) w dniu 30 listopada 30 roku. Święty Andrzej jest patronem Szkocji i Rosji.

Zwyczaje i Wróżby Andrzejkowe

Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłośc lejącego. (Tu powróżysz sobie online)

Większość wróżb Andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż i tak na przykład :
 • Kość i pies - Każda z panien bierze kość i układa w pokoju w dowolnie wybranym miejscu, następnie do pokoju wpuszcza się psa. Kość którą pies wybierze jako pierwszą wskarze, która z panien wyjdzie za mąż najprędzej. Co przebieglejsze panny smarowały kość masłem aby dodatkowo zachęcić czworonoga.
 • Kolejka butów - Innym sposobem wywróżenia szybkiego zamążpójścia jest zabawa z butami. Panny ustawiają w pokoju buty z lewej nogi jeden za drugim, po czym ostatni przestawiają na początek tak długo aż pierwszy but nie dotknie progu w drzwiach. Panna, której but pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
 • Wróżba z obierki - Inne wróżby Andrzejkowe, to na przykład wróżenie z obierki: należy obrać jabłko, tak żeby powstała jedna obierka poczym rzucić ją za siebie, kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego męża.
 • Wróżba z filiżanek Można też położyć pod trzy filiżanki monetę, obrączkę i listek, czwartą zaś zostawiając pustą. Po przemieszaniu filiżanek wybieramy jedną z nich i jeśli trafiliśmy na monetę wróży to bogactwo, obrączka przepowiada zamążpójście, listek-miłość, zaś pusta filiżanka oznacza, że w nowym roku nie wydarzy się nic nowego.
 • Ukochany z pod poduszki - A jak poznać imię przyszłego małźonka/żony?. Wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami rano po przebudzeniu się wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię lubego.
 • Serce przebite igłą - Inny sposób na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca, napisanie na nim imion, po czym przebicie go igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to imię przyszłego narzeczonego.
Ciekawostka: Podobno, aby wróżby się sprawdziły, w niektórych rejonach Polski panny przez całą noc pościły, po czym wieczorem zjadały słonego śledzia i bez popijania kładły się spać z męskimi spodniami pod poduszką. W tę noc miał im się przyśnić przyszły mąż.

Ale Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na rzeszowszczyźnie wierzono, że w tą noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. "ognie Świętego Andrzeja".

Przysłowia Andrzejkowe

 • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
 • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
 • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
 • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
 • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
 • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście

Zbliżają się popularne imieniny:
Grzegorza12 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Krystyny13 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Zbigniewa17 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Klaudii20 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
23 lut.
pią.
Ogólnopolski Dzień Walki z DepresjąDziś
01 mar.
pią.
Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym7
08 mar.
pią.
Dzień Kobiet14
24 mar.
nie.
Niedziela Palmowa30
31 mar.
nie.
Wielkanoc37
01 kwi.
pon.
Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy38
🎁
Prezenty na DZIEŃ KOBIET!
Podpowiadamy Pomysły