Dzień Unii Europejskiej

Dzień Unii Europejskiej (Dzień Schumana) obchodzony jest 9 maja

Dzień Unii Europejskiej
Dzień Unii Europejskiej 2010 - plakat Mileny Mileńko
Dzień Unii Europejskiej 2010
autor plakatu Milena Mileńko (Polska)
źródło: europa.eu
Dzień Unii Europejskiej zwany jest także Dniem Schumana (Schuman Day) (od deklaracji Roberta Schumana - Ministra Spraw Zagranicznych Francji z dnia 9 maja 1950 roku, która dała podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej). 5 maja 1949 zawiązała się natomiast Rada Europy. Z okazji rocznicy utworzenia Rady Europy obchodzony jest Dzień Europy. Uwaga, obie rocznice bywają nazywane Dniem Europy, ale na potrzeby naszego portalu wprowadziliśmy rozróżnienie. Dzień 9 maja i związane z nim święto będziemy nazywać Dniem Unii Europejskiej (Dzień Unii, Dzień UE), zaś rocznicę utworzenia Rady Europy (5 maja) Dniem Europy.

Historia - Deklaracja Schumana
Po Drugiej Wojnie Światowej, która zrujnowała prawie cały kontynent, stało się jasne, że należy przedsięwziąć wszelkie środki aby zapobiec kolejnym, podobnie tragicznym wydarzeniom. W tym celu Minister Spraw Zagranicznych Francji Robert Schuman w dniu 9 maja 1950 roku zaproponował powołanie pierwszej w historii, ponadnarodowej (francusko-niemieckiej) organizacji sprawującej kontrolę nad wydobyciem i produkcją głównych surowców strategicznych - węgla i stali. Zaproponowana przez Schumana Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS) (ang: European Coal and Steel Community, w skrócie ECSC) była jedną z inicjatyw dającą podwaliny pod dzisiejszą Unię Europejską. Powstała ona ostatecznie 18 kwietnia 1951 roku na mocy Traktatu Paryskiego. W skład EWWiS weszło 6 państw, oprócz wspomnianych wcześniej Francji i Niemiec Zachodnich (RFN) - Belgia, Holandia, Luksemburg i Włochy.

Unia Europejska w dzisiejszym kształcie powstała 1 listopada 1993 roku na mocy Traktatu z Maastricht.

Fragmenty Deklaracji Schumana: (źródło: europa.eu)
Pokój na świecie nie mógłby być zachowany bez twórczych wysiłków na miarę grożących mu niebezpieczeństw. Wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację, jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków. Głównym celem Francji, będącej od ponad dwudziestu lat liderem jednoczenia Europy, była zawsze służba pokojowi. Nie było Europy, mieliśmy wojnę.
Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność. Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec: podjęte działanie musi w pierwszym rzędzie dotyczyć Francji i Niemiec. W tym celu rząd francuski proponuje natychmiast rozpocząć działania w ograniczonym, lecz decydującym punkcie:
"Rząd francuski proponuje umieszczenie całej francusko-niemieckiej produkcji węgla i stali pod zarządem wspólnej Wysokiej Władzy w organizacji otwartej na udział innych krajów europejskich." Umieszczenie produkcji węgla i stali pod wspólnym zarządzaniem zapewni natychmiastowe powstanie wspólnych fundamentów rozwoju gospodarczego, pierwszego etapu Federacji Europejskiej, i zmieni los regionów, długo skazanych na wytwarzanie wojennego oręża, którego były najdłużej ofiarami.


Obchody Dnia UE
Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest w większości krajów Unii w dniu 9 maja (w większości bo np. w związku z silnym eurosceptycyzmem, nie jest on obchodzony w Wielkiej Brytanii). Kraje będące członkami Rady Europy, a nie będące członkiem Unii obchodzą dzień Europy w dniu 5 maja. Różne formy obchodów mają na celu przybliżenie idei Unii.

Obchody Dnia Unii Europejskiej 2012
Parada Schumana rusza 12 maja 2012 spod Kościoła Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Miasteczko Euorpejskie znajdować się będzie na Placu Zamkowym i Skwerze Hoover'a

Obchody Dnia Unii Europejskiej 2011 w Polsce
W 2011 roku Parada Schumana wyruszyła z placu Zamkowego Krakowskim Przedmieściem na Nowy Świat w dniu 7 maja. Przed paradą odbyła się debata na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Orędzie na Dzień Unii Europejskiej wygłosił gość honorowy debaty Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Obchody Dnia Unii Europejskiej 2010 w Polsce
Parada Schumana wyruszyła w sobotę 8 maja 2010 o godzinie 12:00 z Placu Zamkowego w Warszawie. Przeszła na Nowy Świat gdzie zorganizowane było miasteczko europejskie, w namiotach którego dowiedzieć się było można wszystkiego na temat Unii Europejskiej.

Państwa Członkowskie Unii Europejskiej
Poniżej znajduje się lista państw członków UE wraz z datą ich przystąpienia do Unii. Litera "Z" oznacza państwo założycielskie.
Austria (1995), Belgia (Z), Bułgaria (2007), Cypr (2004), Czechy (2004), Dania (1973), Estonia (2004), Finlandia (1995), Francja (Z), Grecja (1981), Hiszpania (1986), Holandia (Z), Irlandia (1973), Litwa (2004), Luksemburg (Z), Malta (2004), Niemcy (Z), Polska (2004), Portugalia (1986), Rumunia (2007), Slowenia (2004), Szwecja (1995), Słowacja (2004), Węgry (2004), Włochy (Z), Wielka Brytania (1973), Łotwa (2004), Chorwacja (2013)

Kraje kandydujące do UE: Albania, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Turcja. Do krajów kandydujących aspirują: Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo.

Państwa wychodzące z UE: Wielka Brytania - planowana data wystąpinia 31 października 2019

Kto 5 maja, a kto 9 maja
Jak napisaliśmy na wstępie, Święto Europy obchodzone jest 5 maja (Dzień Europy/Rocznica utworzenia Rady Europy) bądź 9 maja (Dzień Unii Europejskiej/Rocznica ogłoszenia deklaracji Schumana). Zwykle, kraje członkowskie Unii obchodzą Święto Europy w dniu 9 maja, zaś kraje nie będące członkiem Unii lecz będące krajami członkowskimi Rady Europy, w dniu 5 maja.

Ciekawostki
Autorką plakatu promującego Dzień Unii Europejskiej 2010 "I love Europe - koktail europejski" jest Polka - Milena Mileńko

Zobacz także: Dzień Europy
Informacje Dodatkowe
Dzień Unii Europejskiej wypada co roku w tym samym dniu - 9 maja

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Dzień Unii Europejskiej w latach 2019-2029
RokDzień
2019Czwartek
2020Sobota
2021Niedziela
2022Poniedziałek
2023Wtorek
2024Czwartek
2025Piątek
2026Sobota
2027Niedziela
2028Wtorek
2029Środa
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Dzień Unii Europejskiej, w 2024 wypada także:
  • Brak Świąt
Zobacz wiecej na temat dnia 9 maja (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Jana24 czerwcaZostało jeszcze 2 dni
Piotra29 czerwcaZostało jeszcze 7 dni
Pawła29 czerwcaZostało jeszcze 7 dni
🎁
Pomysły na Prezenty
na DZIEŃ TATY!