Dzień Studenta

Święto obchodzone 17 listopada

Dzień Studenta
Międzynarodowy Dzień Studenta (ang: International Students' Day) ,mało popularny w Polsce, obchodzony jest na świecie już od 1941 roku. Pierwsze obchody, zorganizowane przez International Students' Council, odbyły się w Londynie w drugą rocznicę niemieckiej pacyfikacji Uniwersytetu w Pradze.

Jesteś studentem? Zobacz wybrane oferty imprez sylwestrowych dla studentów
Sylwester Studencki 2013 - Zakopane, Budapeszt, Bratysława, Wideń, Łeba
Sylwester dla Studentów w Pradze, Czechy

Tło historyczne
11 listopada 1939 podczas anty-niemieckiej demonstracji w Pradze, zastrzelony został praski student medycyny Jan Opletal. To wydarzenie, jak i niemiecka okupacja Czechosłowacji, było powodem kolejnej demonstracji studentów (17 listopada 1939), po której rozstrzelanch zostało dziewięciu studentów, około 1200 zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych oraz zamknięto wszystkie uniwersytety i szkoły wyższe w Czechosłowacji.

Inne wydarzenia
14 listopada 1973 roku greccy studenci Politechniki w Atenach zorganizowali powstanie przeciwko juncie wojskowej rządzącej krajem, które zostało krwawo stłumione za pomocą czołgów w dniu 17 listopada. Dzień 17 listopada - Polytechneio (Grecki Dzień Studenta) - jest obecnie wolnym od zajęć szkolnych, oficjalnym świętem w Grecji

Rozpoczęte 17 listopada 1989 roku protesty i demonstracje studentów w Pradze zainicjowały Aksamitną Rewolucję, po której upadł komunistyczny rząd Czechosłowacji.

Obchody
17 listopada jako Międzynarodowy Dzień Studenta jest w niektórych krajach (Grecja, Czechy, Słowacja) oficjalnym świętem wolnym od zajęć szkolnych. W wielu innych krajach Dzień Studenta obchodzony jest w innym dniu, np. w Rosji 25 stycznia w dzień Świętej Tatiany - patronki studentów.
Ostatnimi czasy wiele międzynarodowych organizacji studenckich próbuje doprowadzić do objęcia Dnia Studenta patronatem ONZ, co pomogłoby rozpopularyzować to święto na całym świecie, także, miejmy nadzieję, i w Polsce.
Zbliżają się popularne imieniny:
Grzegorza12 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Krystyny13 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Zbigniewa17 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Klaudii20 marcaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
25 lut.
wto.
Ostatki - Koniec Karnawału2
26 lut.
śro.
Środa Popielcowa, Wielki Post3
08 mar.
nie.
Dzień Kobiet14
12 kwi.
nie.
Wielkanoc49
13 kwi.
pon.
Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy50