Dzień Studenta

Święto obchodzone 17 listopada

Dzień Studenta
Międzynarodowy Dzień Studenta (ang: International Students' Day) ,mało popularny w Polsce, obchodzony jest na świecie już od 1941 roku. Pierwsze obchody, zorganizowane przez International Students' Council, odbyły się w Londynie w drugą rocznicę niemieckiej pacyfikacji Uniwersytetu w Pradze.

Jesteś studentem? Zobacz wybrane oferty imprez sylwestrowych dla studentów
Sylwester Studencki 2013 - Zakopane, Budapeszt, Bratysława, Wideń, Łeba
Sylwester dla Studentów w Pradze, Czechy

Tło historyczne
11 listopada 1939 podczas anty-niemieckiej demonstracji w Pradze, zastrzelony został praski student medycyny Jan Opletal. To wydarzenie, jak i niemiecka okupacja Czechosłowacji, było powodem kolejnej demonstracji studentów (17 listopada 1939), po której rozstrzelanch zostało dziewięciu studentów, około 1200 zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych oraz zamknięto wszystkie uniwersytety i szkoły wyższe w Czechosłowacji.

Inne wydarzenia
14 listopada 1973 roku greccy studenci Politechniki w Atenach zorganizowali powstanie przeciwko juncie wojskowej rządzącej krajem, które zostało krwawo stłumione za pomocą czołgów w dniu 17 listopada. Dzień 17 listopada - Polytechneio (Grecki Dzień Studenta) - jest obecnie wolnym od zajęć szkolnych, oficjalnym świętem w Grecji

Rozpoczęte 17 listopada 1989 roku protesty i demonstracje studentów w Pradze zainicjowały Aksamitną Rewolucję, po której upadł komunistyczny rząd Czechosłowacji.

Obchody
17 listopada jako Międzynarodowy Dzień Studenta jest w niektórych krajach (Grecja, Czechy, Słowacja) oficjalnym świętem wolnym od zajęć szkolnych. W wielu innych krajach Dzień Studenta obchodzony jest w innym dniu, np. w Rosji 25 stycznia w dzień Świętej Tatiany - patronki studentów.
Ostatnimi czasy wiele międzynarodowych organizacji studenckich próbuje doprowadzić do objęcia Dnia Studenta patronatem ONZ, co pomogłoby rozpopularyzować to święto na całym świecie, także, miejmy nadzieję, i w Polsce.
Zbliżają się popularne imieniny:
Katarzyny25 listopadaZostało jeszcze 6 dni
Andrzeja30 listopadaZostało jeszcze 11 dni
Barbary4 grudniaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Mikołaja6 grudniaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
21 lis.
czw.
Święto Wina2
24 lis.
nie.
Katarzynki5
29 lis.
pią.
Andrzejki10
06 gru.
pią.
Mikołajki17
25 gru.
śro.
Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia (kościoły zachodnie)36
26 gru.
czw.
Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (kościoły zachodnie)37
01 sty.
śro.
Nowy Rok43
06 sty.
pon.
Święto Trzech Króli48