Wianki, Noc Świętojańska

Święto obchodzone w wigilię imienin Jana. Noc z 23 na 24 czerwca

Wianki, Noc Świętojańska, Noc Kupały

Kiedy obchodzimy Wianki?

Noc Świętojańską, czyli Wianki (inne nazwy: Noc Kupały, Noc Kupalna, Sobótka, Noc Sobótkowa, Palinocka) obchodzimy w wigilię imienin Jana (24 czerwca). Jest to noc z 23 na 24 czerwca. Ze względów praktycznych Noc Świętojańska i związane z nią imprezy obchodzone sa współcześnie w piątek lub w sobotę wypadającą w okolicach wigilii imienin Jana.

Wianki, czyli Noc Kupały, Noc Świętojańska


Noc Świętojańska (Wianki)

Noc Świętojańska (inne nazwy: Noc Kupały, Noc Kupalna, Kupalnocka, Palinocka, Sobótka, Sobótki, Wianki) jest to święto przywitania lata, związane z letnim przesileniem i najdłuższym dniem roku, Wywodzi się jeszcze z pogańskich obrzędów Słowian. Noc Świętojańska obchodzona jest w wigilię imienin Jana, więc jest to noc z 23 na 24 czerwca. Zbiega się ona (nie co do dnia) z najdłuższym dniem w roku.

Noc Świętojańska w innych językach

Tradycje związane z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej zakorzenione są w większości krajów europejskich, nie tylko słowiańskich. Poniżej podajemy nazwy Nocy Świętojańskiej w innych językach.
 • Івана Купала (Iwana Kupala) - na Ukrainie
 • Иван-Купала (Iwan Kupala) - w Rosji
 • Купалле (Kupalie) - na Białorusi
 • Jāņi - na Litwie i na Łotwie
 • Jaaniõhtu lub Jaanilaupäev - w Estonii
 • Ivanje lub Ivanjski krijesov - Chorwacja
 • Saint John's Eve (Midsummer celebrations) - kraje anglojęzyczne
 • Sankthansaften - w Danii
 • Fête de la Saint-Jean - we Francji
 • Johannisnacht - w Niemczech
 • Szentiván-éj - na Węgrzech
 • Tine Cnámh - w Irlandii
 • Midsommar - w Szwecji
 • Fogueres de Sant Joan (kataloński), Hogueras de San Juan (hiszpański), Fogueiras de San Xoán (galicyjski), Fogueres de San Xuán (asturyjski) w Hiszpanii
 • Fogueiras de São João - w Portugalii
 • Golowan Festival - w Kornawlii
 • Drăgaica fair - w Rumunii

Geneza Nazw

Noc Świętojańska (Noc Świętego Jana) - podobnie jak inne święta pogańskie także święto letniego przesilenia i przywitania lata było zwalczane przez Kościół Katolicki jako święto pogaństwa, ciemnoty i zabobonów. Nie mogąc jednak poradzić sobie z silnie zakorzenionymi obrzędami, tradycjami i zwyczajami, Kościół przyjął politykę asymilacji i adaptacji świąt pogańskich, tak narodziła się Noc Świętojańska - od Jana Chrzciciela, którego święto przypada na 24 czerwca, czyli dzień zbliżony do dnia letniego przesilenia.

Noc Kupały (Noc Kupalna, Kupalnocka) - geneza tej nazwy nie jest dokładnie znana. Istnieje na ten temat kilka teorii. W polskiej wikipedii przedstawiona jest teza jakoby słowo "kupała" miało związek z indoeuropejskim "kump", słowem oznaczającym grupę ludzi, gromadę. Jednakże w angielskiej wersji wikipedii możemy znaleźć listę litewskich bóstw, wśród, których występuje 'Kupole' - duch wiosny, płodności, urodzaju. Rosyjska nazwa święta "Iwan Kupala", białoruskia "Kupalle", ukraińska "Iwana Kupala" wskazują jednak na powiązanie tej nazwy z Janem Chrzcicielem (Iwan - Jan, Kupat - myć, kąpać) wskazywałoby to, że Noc Kupały nie jest nazwą pierwotną, ale powstała już po "przejęciu" święta przez Kościół.

Sobótka (Noc Sobótkowa) - tu także pojawiają się różne teorie na temat genezy tej nazwy. Jedna z nich mówi o pochodzeniu słowa sobótka od "sabatu", czyli spotkania, zlotu złych mocy. O prawdopodobieństwie tej teorii może świadczyć fakt, że "sobótkowe spotkania" były często pełne rozpustnych obrzędów, czarów i magii. Inne źródła zwracają uwagę, że być może nazwa wzięła się od nazwy dnia - soboty, który był prawdopodobnie świątecznym dniem Słowian. Istnieje także legenda o Sobótce, przepięknej dziewczynie, która została zamordowana w najkrótszą noc roku.

Wianki - tu problemu z nazewnictwem nia ma. Nazwa 'Wianki' wywodzi się z całą pewnością od popularnego w tym dniu zwyczaju puszczania wianków na wodę (patrz: Zwyczaje i Obrzędy).

Zwyczaje, Tradycje, Obrzędy, Legendy, Wróżby Sobótkowe

Sobótka, Noc Świętojańska, Wianki, Noc Kupały to święto radości, miłości, młodości, wody, ognia, natury, płodności, urodzaju itp. W tą noc ludzie wychodzili na pola, nad rzekę i przy licznych ogniskach (Ognie Sobótkowe, Ognie Świętojańskie, Ognie Świętego Jana) bawili się radośnie wśród muzyki i tańców do białego rana. Jako, że było to święto miłości i płodności zabawy te były często rozpustne, pełne wróżb i magii. Najbardziej znaną wróżbą sobótkową było oczywiście puszczanie wianków na wodę, stąd też jedna z nazw święta - "Wianki". Panny na wydaniu puszczały na wodę, uplecione ze świeżych kwiatów i ziół, wianki. Wyłowienie wianka przez kawalera wróżyło szybkie zamążpójcie, jeśli wianek zatonął panna nie miała szans na męża. Ze świętem najkrótszej nocy związana jest także legenda o kwiacie paproci. Według słowiańskich wierzeń paproć miała zakwitać raz w roku w tę właśnie noc. Kto znalazł kwiat paproci mógł cieszyć się nadchodzącym szczęściem i bogactwem. Legenda o kwiacie paproci obecna jest w podaniach słowiańskich ale także w francuskich, niemieckich i skandynawskich.

Jak obchodzono Wianki w Polsce w poprzednich latach (Archiwum) Pokaż/Ukryj

Wianki 2016 - Program imprez w wybranych miastach

Warszawa - Wianki 2016

Impreza Wianki 2016 w Warszawie odbędzie się w dniu 25 czerwca (sobota) jak co roku na Podzamczu. Świąteczny piknik rozpocznie się już o godzinie 14 i potrwa do północy.
Kto wystąpi na Wiankach 2016 w Warszawie: Koncerty: Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch & Mitch, Lao Che, Kamp!,Mrozu. Koncerty zakończy DJ Zaks i pokaz ognii sztucznych. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Imprezę organiuzuje stołeczna Estrada, więcej szczegółów można znaleźć tu: www.estrada.com.pl/14_wianki_nad_wislaKraków - Wianki 2016

Wianki 2016 w Krakowie odbędą się, podobnie jak w Warszawie, w dniu 20 czerwca (sobota). Koncerty Nocy Świętojańskiej odbywać się będą w różnych miejscach miasta. A oto dokładny program Wianków 2016 w Krakowie:

Rynek Główny - Scena Międzypokoleniowa

 • 16:00 - 17:00: Koncert dla dzieci Jerza Igora
 • 17:30 - 18:30: Warszawskie Combo Taneczne
 • 19:00 - 20:00: Stanisława Celińska i zespół Macieja Muraszko
 • 21:00 - 22:00: Grzegorz Turnau wraz z Sinfonietta Cracovia
 • 23:00 - 02:00: Unsound Silent Disco
Mały Rynek - Scena Hard Rock Cafe
 • 15:45 - 16:15: Zespół HLA
 • 16:30 - 17:15: Santa Barbara
 • 17:30 - 18:15: The Dumplings
 • 18:30 - 19:15: Natalia Przybysz
 • 19:30 - 20:15: Fisz Emade Tworzywo
 • 20:30 - 21:30: Dawid Podsiadło
Pl. Szczepański - Scena Krakowska
 • 16:00 - 16:45: Duch
 • 17:00 - 17:45: Gadabit
 • 18:00 - 18:45: Sokół Orkestar
 • 19:00 - 18:45: Bester Quartet
 • 20:00 - 21:00: Świetliki
Powiśle 11 - Scena Spragnieni Lata
 • 19:30 - 20:10: Krzysztof Zalewski Solo Act
 • 20:20 - 21:00: Maja Koman
 • 21:10 - 22:10: Spragnieni Lata w Projekcie Biały Album
Więcej szczegółów na temat wianków w Krakowie można znaleźć na stronie www.wianki.krakow.plWianki 2015

Warszawa

Wianki 2015 w Warszawie odbędą 20 czerwca (sobota) na Podzamczu.
Kto wystąpi na Wiankach 2015 w Warszawie: Wystąpią: The Charlatans (UK), Maciej Maleńczuk i Psychodancing, GrubSon, Soul Service & Break da Funk, Rebeka, Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.Kraków

Wianki 2015 w Krakowie odbędą się 20 czerwca (sobota). Wiankowe koncerty odbywać się będą w różnych miejscach miasta, i tak:
W HardRockCafe Kraków zagrają: Monika Brodka, Muchy, Pustki, Król, Krzysztof Zalewski, Bad Light District, Kaseciarz.
Na placu Szczepańskim: Pod Budą, Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Craig Leon, Art Color Ballet, WATAHA The Slavic Drummers, Strojone.
Koncerty na Małym Rynku: Hamernik, Paulina Bisztyga, Cracovia Danza, Qirim, Usein Bekirov Trio, Sokół Orkestar z Mają Sikorowską.Wianki 2015 w Gdyni

Czas: 20 czerwca, w godzinach 12:00-02:00. Miejsce: Plaża Gdynia Śródmieście. Wystąpią: BURAKA SOM SISTEMA (Portugalia), VOO VOO, KIM NOWAK.Wianki 2013
Warszawa - Wianki 2013 w Warszawie odbędą 22 czerwca (sobota) na Podzamczu. Program Wianków 2013 w Warszawie: Melka Kotulek (20:00 - 20:30), New Young Pony Club (20:45 - 21:30), Loreen (21:40 - 22:30), The Pink Floyd UK (22:45 - 23:45)
Kraków - Wianki 2013 w Krakowie rozpoczną się już w piątek 21 czerwca i potrwają przez 3 dni. Na scenie nad Wisłą, ustawioną przy ul. Powiśle 11 wystąpią m.in.: Nigel Kennedy, zespół Kroke, Czerwono-Czarni, Marcin Masecki, Piotr Orzechowski, Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Capella Cracoviensis.

  Wianki 2012
 • Warszawa - Impreza odbyła się na Podzamczu w sobotę 23 czerwca. Kto zagrał w Warszawie? - Koncerty: Katie Melua, Myslovitz, Wilki, L.U.C, Edyta Górniak, Liber. Transmisja: Telewizja Polska i Radio ZET.
 • Kraków - Impreza się nie odbyła
  Wianki 2011
 • Wianki 2011 w Krakowie - Kiedy: 25 czerwca 2011, Miejsce: Bulwary Wiślane, Wystąpią: Sofa, Pablopavo, The Poise Rite, Marika, Wyclef Jean
 • Wianki 2011 Warszawa Kiedy: 25 czerwca 2011, Miejsce: Podzamcze, Wystąpią: Kelis, Sunrise, Wilki, Monika Brodka
Wianki 2010

Wianki 2010 w Warszawie - impreza odbędzie się w dniu 19 czerwca (sobota). Ze względu na tegoroczną powódź, odbędzie się ona nietypowo - nie nad Wisłą ale na Placu Defilad. W 2010 roku mają zagrać: Muniek, Fun Lovin' Criminals i Europe.

Z ostatniej chwili - Impreza wiankowa w Warszawie rozpoczyna się w sobotę 19 czerwca o godzinie 20:00 na Pl. Defilad. Program koncertów: zagrają Muniek Staszczyk, Europe i Kosheen. Nie wystąpi niestety zapowiadany wcześniej Fun Lovin Criminals. Podczas imprezy zbierane będą datki na pomoc dla powodzian.

Wianki 2010 Kraków (26-06-2010) - również w Krakowie plany obchodów Nocy Świętojańskiej ulagają zmianie. Na razie nie mamy jeszcze dokładnych informacji na temat owych zmian. Na imprezie miały się odbyć koncerty: Brainstorm, Kosheen, Biff, PIN. Miał zagrać także Maciej Maleńczuk z Psychodancing.

Z ostatniej chwili:Z powodu złego stanu Bulwarów Wiślanych po powodzi, organizatorzy wianków w Krakowie są zmuszeni do odwołania koncertów gwiazd. Pomimo problemów Jarmark Świętojański odbędzie się. Będzie on trwał od środy (23 czerwca) do niedzieli (27 czerwca). Miejsce: Bulwar Czerwiński.

Wianki 2010 Wrocław (19-06-2010) - według planów we Wrocławiu wystąpią: Funky Carnivale, Cover Band, Sakra, Etnoholic. Start godzina 15:00, miejsce: Klub Formaty

Wianki 2009

Wianki 2009 w Krakowie odbywają się od piątku (19 czerwca) do niedzieli (21 czerwca) w ramach Jarmarku Świętojańskiego. Pierwszego dnia na ekranach obejrzeć będzie można koncerty z lat poprzednich, odbędzie się także profesjonalny kurs plecenia wianków organizowany przez studio florystyczne. W sobotę (20 czerwca) odbędzie się seria koncertów zakończona pokazem sztucznych ognii. Wystąpią: The Poise Rite (godzina 18:00), Wilki (18:40), Vavamuffin(19:35), Patrycja Markowska (20:35). Koncerty zakończy Lenny Kravitz (22:00). Przez cały dzień w sobotę i niedzielę, w ramach Jarmarku Świtojańskiego, odbywać się będą gry i zabawy dla dzieci - m.in. spotkania z legendą pt. "Czytamy legendy".

W ramach obchodów Nocy Świętojańskiej Warszawa przygotowała piknik rodzinny, na którym swoją kulturę, kuchnię, zwyczaje i zabawy prezentować będą państwa europejskie. O godzinie 20:00 na Podzamczu rozpoczną się koncerty. Wystąpią: Maciej Maleńczuk z projektem „Psychodancing” (20:00 - 20:40), Matt Pokora (20:55 - 21:50) i Reamonn (22:10 - 23:15). Imprezę zakończy piętnastominutowy pokaz sztucznych ognii (około godziny 23:30), do którego oprawę muzyczną skomponował Leszek Możdżer. Wianki 2008
W najkrótszą noc roku, w całej Polsce, organizowane są huczne imprezy. Największe z nich organizują Warszawa i Kraków.

Wianki 2008 w Krakowie odbędą się 21 czerwca na bulwarach wiślanych. Gwiazdą wieczoru będzie angielski zespół grający muzykę z pogranicza funk, pop i acid jazzu Jamiroquai. Obok Jamiroquai wystąpią polscy wykonawcy: Andrzej Smolik, Bisquit, Novika, Loco Star, Mosqitoo, June. Krakowskie Wianki 2008 (przynajmniej ich oficjalna część) zakończą się oczywiście pokazem sztucznych ogni.

Wiankowa Impreza w Warszawie będzie w tym roku gościć gwiazdę na miarę Jamiroquai - LEVEL 42. Program Imprezy organizowanej 21 czerwca przez Stołeczną Estradę jest następujący:
13.00 - 19.00 Festyn Świętojański na Podzamczu.

20.00 - 23.30 Koncert Galowy WIANKI 2008 na Podzamczu, występują:
20.00 - 21.30 Zespół T.LOVE
21.30 - 22.15 KAYAH z zespołem
22.20 - 23.30 Zespół LEVEL 42

23.30 - 23.45 Koncert ROCK LOVES CHOPIN (Bulwary nad Wisłą), wystąpią:
Janusz Olejniczak, Jan Borysewicz, Anna Serafińska, Radek Chwieralski, Wojciech Pilichowski, Tim Flavio, Szczepan Walczak, Tomasz Mądzielewski.

23.45 - 24.00 Pokaz sztucznych ognii (Barki na Wiśle)

Wianki 2008 Wrocław
W nocy z 21 na 22 czerwca w godzinach 20:30 - 0:30 w Parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek odbędzie się festyn, na którym zagrają: PINNAWELA (projekt Pauliny Przybysz z Sistars), KARIMSKI CLUB oraz SOUNDS GRAPE. W programie festynu jest także rzucanie wianków na wodę i poszukiwanie kwiatu paproci.
Informacje Dodatkowe
Wianki/Noc Świętojańska wypada co roku w tym samym dniu - 23 czerwca

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Wianki/Noc Świętojańska w latach 2018-2028
RokDzień
2018Sobota
2019Niedziela
2020Wtorek
2021Środa
2022Czwartek
2023Piątek
2024Niedziela
2025Poniedziałek
2026Wtorek
2027Środa
2028Piątek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Wianki/Noc Świętojańska, w 2023 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 23 czerwca (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Walentego14 lutegoZostało jeszcze 8 dni
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
08 lut.
śro.
Dzień Bezpiecznego Internetu2
09 lut.
czw.
Międzynarodowy Dzień Pizzy3
11 lut.
sob.
Światowy Dzień Chorego5
14 lut.
wto.
Walentynki8
16 lut.
czw.
Tłusty Czwartek10
22 lut.
śro.
Środa Popielcowa16
08 mar.
śro.
Dzień Kobiet30
📅
Długie Weekendy 2023
i Dni Wolne