Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Pokoju obchodzimy w dniu 21 września

Międzynarodowy Dzień Pokoju - 21 Września

Kiedy Obchodzimy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Pokoju (ang: World Peace Day lub International Day of Peace (IDP)) ustanowiony decyzją Zgromadzenia Narodowego ONZ w 2001 roku obchodzimy w dniu 21 września.

Międzynarodowy Dzień Pokoju (ONZ) - 21 września


Historia

Już w 1981 roku, dzięki pomysłodawcom - Wielkiej Brytanii i Kostaryce, ustalono, że pierwszy dzień wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, będzie obchodzony jako Dzień Pokoju. Dzień otwarcia obrad ustalony był na trzeci wtorek września, tak więc od 1982 roku Międzynarodowy Dzień Pokoju obchodzony był w tym dniu. (Pierwsze obchody odbyły się w dniu 21 września 1982).

Oficjalnie jednak Międzynarodowy Dzień Pokoju został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dopiero w 2001 roku (rezolucją 55/282). Zmieniono też datę - od 2001 roku Dzień Pokoju obchodzony jest w dniu 21 września.

Dzwon Pokoju

Obchody Dnia Pokoju rozpoczynają się uderzeniem w Dzwon Pokoju (ang: Japanese Peace Bell) znajdującym się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Dzwon ten jest prezentem od Japonii dla ONZ. Został podarowany przez World Peace Bell Association (WPBA) w dniu 8 czerwca 1954 roku. Dzwon jest odlany z monet podarowanych przez dzieci z całego świata i ma symbolizować "koszt jaki ponosi ludzkość z powodów wojen". Dzwon wraz ze stupom jest repliką dzwonu jaki znajduje się w Hiroszimie. Na Dzwonie Pokoju znajduje się inskrypcja: "Niech żyje całkowity pokój na świecie" (ang. Long live absolute world peace)

Gdzie znajduje się Polski Dzwon Pokoju. (Dzwon Pokoju Adres)

Nowojorski Dzwon Pokoju jest jednym z 50 podarowanym przez Japonię miastom na całym świecie. Jeden z Dzwonów Pokoju znajduje się także w Warszawie przy Służewskim Domu Kultury na ul. Jana Sebastiana Bacha 15. Warszawski dzwon jest jednak repliką dzwonu otrzymanego od Japonii, gdyż oryginalny, podarowany Polsce przez japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki w 1989 roku, został skradziony w grudniu 2002 roku (pierwszy umieszczony był na warszawskim Mokotowie przy ul. Bukowińskiej 55 na rogu z ulicą Domaniewską)

Dzwon Pokoju w Warszawie Adres: ul. J.S. Bacha 15 Dzwon Pokoju w Warszawie Adres: ul. Jana Sebastiana Bacha 15.
Autor zdjęcia: Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl

Uwagi

Nie należy mylić tego święta ze Światowy Dniem Pokoju (ang: World Peace Day) - świętem Kościoła Katolickiego ustanowionym przez papieża Pawła VI w 1967, a obchodzonym co roku w dniu 1 stycznia.

Informacje Dodatkowe
Międzynarodowy Dzień Pokoju (ONZ) wypada co roku w tym samym dniu - 21 września

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Międzynarodowy Dzień Pokoju (ONZ) w latach 2017-2027
RokDzień
2017Czwartek
2018Piątek
2019Sobota
2020Poniedziałek
2021Wtorek
2022Środa
2023Czwartek
2024Sobota
2025Niedziela
2026Poniedziałek
2027Wtorek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju (ONZ), w 2022 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 21 września (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 1 października
Jan, Danuta, Benigna, Igor, Cieszysław, Remigiusz
Jutro, 2 października
Denis, Dionizy, Teofil, Leodegar, Stanimir
Pojutrze, 3 października
Eustachy, Gerard, Heliodor, Józefa, Kandyd, Teresa, Ewald, Ewalda, Sierosław
Wczoraj, 30 września
Wiktor, Grzegorz, Hieronim, Felicja, Sonia, Zofia, Honoriusz, Imisław, Wiara
🌞
Zaćmienie Słońca nad Polską
25 października 2022 (animacje)