Koniec Lata, Początek Jesieni

Ostatni dzień lata kalendarzowego to 22 września.

Koniec Lata, Początek Jesieni - Równonoc Jesienna

Kiedy kończy się lato?

Lato kalendarzowe kończy się co roku w dniu 22 września. Koniec lata astronomicznego wyznaczony jest przez dzień i godzinę równonocy jesiennej. W 2023 roku równonoc jesienna wypada w dniu 23 września o godzinie 6:50 UTC, a więc o 8:50 CEST (czasu polskiego)

Koniec Lata i Początek Jesieni


Koniec Lata. Równonoc Jesienna
Oświetlenie Ziemi przez Słońce w czasie równonocy jesiennej.
Widok znad bieguna północnego.
Źródło Earth Time Clock

Równonoc

Równonoc (ekwinokcjum, ang: equinox od łacińskiego: aequus nox - równa noc ) to dzień, w którym oś Ziemi nachylona jest do ziemskiej orbity pod kątem 90 stopni. W momencie równonocy środek Słońca znajduje się na płaszczyźnie wyznaczonej przez ziemski równik, a promienie słoneczne padają na Ziemię równolegle do tej płaszczyzny. Równonoc występuje dwa razy w roku. Około 20 marca - równonoc wiosenna (marcowa) i około 22 września - równonoc jesienna (wrześniowa). W dniu równonocy wiosennej na półkuli północnej kończy się astronomiczna zima i zaczyna astronomiczna wiosna. Dzień równonocy jesiennej to na półkuli północnej przełom astronomicznego lata i jesieni. Na półkuli południowej w marcu kończy się lato a zaczyna jesień, we wrześniu zaś kończy się zima a zaczyna wiosna. Granicę między astronomiczną wiosną a latem i astronomiczną jesienią i zimą wyznaczają daty przesileń (odpowiednio letniego i zimowego).

Długość dnia - Ciekawostka

Termin "równonoc" pochodzi oczywiście od efektu zrównania długości dnia i nocy. Jednak w dniu równonocy dzień jest dłuższy od nocy o ok. 14 min (sic!). Dlaczego dzień i noc nie są równe?. Wynika to z faktu, że za początek dnia przyjmuje się moment, w którym górna krawędź Słońca pojawia się nad horyzontem, za koniec dnia zaś moment gdy Słońce całkowicie schowa się za horyzont. Gdyby długość dnia mierzyć na podstawie przekraczania horyzontu przez środek tarczy słonecznej, a nie przez jej krawędź, termin "równonoc" byłby bliższy prawdy. (w rzeczywistości na czas między wschodem a zachodem Słońca ma wpływ także załamanie promieni słonecznych w atmosferze, dlatego użyliśmy sformułowania: "bliższy prawdy", a nie: "prawdziwy" )

Zobacz też: Równonoc - Długość dnia w Polsce. Długość nocy i dnia, godzinę wschodu i zachodu Słońca w dowolnym dni i miejscu można sprawdzić w anglojęzycznym serwisie time.unitarium.com, np: Sunrise & Sunset in Warsaw, Poland

Równonoc Jesienna - Inne Informacje

  • Ostatni dzień lata lub pierwszy dzień jesieni to także dzień, w którym Słowianie obchodzili Święto Plonów (Dożynki). Obecnie, ze względów praktycznych, Dożynki obchodzi się w jedną z ostatnich niedziel września.
  • W dniu kiedy w Polsce kończy się lato a zaczyna jesień, na półkuli południowej kończy się zima i zaczyna wiosna.

Informacje Dodatkowe
Równonoc Jesienna - Koniec Lata wypada co roku w tym samym dniu - 22 września

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Równonoc Jesienna - Koniec Lata w latach 2018-2028
RokDzień
2018Sobota
2019Niedziela
2020Wtorek
2021Środa
2022Czwartek
2023Piątek
2024Niedziela
2025Poniedziałek
2026Wtorek
2027Środa
2028Piątek
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Równonoc Jesienna - Koniec Lata, w 2023 wypada także:Zobacz wiecej na temat dnia 22 września (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 3 października
Eustachy, Gerard, Heliodor, Józefa, Kandyd, Teresa, Ewald, Ewalda, Sierosław
Jutro, 4 października
Franciszek, Konrad, Rozalia, Manfred, Manfreda
Pojutrze, 5 października
Justyn, Apolinary, Flawia, Faust, Igor, Konstancjusz, Placyd, Charytyna, Konstans
Wczoraj, 2 października
Denis, Dionizy, Teofil, Leodegar, Stanimir
🎁
Szukasz Prezentu dla ...?
Podpowiadamy Pomysły