Dzień Pizzy

Święto obchodzone 9 lutego

Dzień Pizzy

Polecamy: Domowa pizza na cienkim cieście, Ostry sos do pizzy

Międzynarodowy Dzień Pizzy jednej z najbardziej znanej i najlepiej rozpoznawanej na całym świecie potraw obchodzony jest 9 lutego.

Historia Pizzy
Pochodzenie, uznawanej za typowo włoską potrawę, pizzy nie jest do końca jasne. Wiadomo, że ciasto chlebowe podobne do tego na pizzę jest jedną z najstarszych potraw i było wypiekane już w neolicie. Zapisy o dodatkach wzbogacających smak takiego ciasta są spotykane w czasach starożytnych. Na przykład plakous, wyrabiany już przez Starożytnych Greków, był chlebowym plackiem doprawianym ziołami, czosnkiem, cebulą. Zachowały się także przekazy, że perscy żołnierze króla Dariusza I Wielkiego (549-486 p.n.e) posilali się chlebowym plackiem z serem i innymi dodatkami. Pizzopodobne potrawy były znane i wyrabiane nie tylko w basenie Morza Śródziemnego. np. hinduska "Paratha", azjatycki "Naan", czy germański "Flammkuchen".

Pizza do XIXw. była typową potrawą biedoty i chłopów. Jednak w 1889 roku, królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka (Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia ) zwiedzająca wraz z mężem Humbertem I swoje włości zapragnęła spróbować tej prostej potrawy. Smak pizzy tak ją uwiódł, że na swoim dworze zatrudniła kucharza Rafaelle Esposito, którego zadaniem było przygotowywanie pizzy dla królowej Małgorzaty. Podobno, najbardziej ulubioną pizzą Małgorzaty była przygotowana i nazwana na jej cześć pizza Margherita , w skład której wchodziły składniki w kolorach włoskiej flagi: mozarella (biały), pomidory (czerwony) i bazylia (zielony).

Rodzaje włoskiej Pizzy

Pizza Neapolitana (pizza neapolitańska) - ciasto na tą pizzę robione jest z włoskiej mąki pszennej (typ 0 lub 00 lub miks obu typów), drożdży neapolitańskich, soli i wody. Ciasto musi być wyrabiane ręcznie. Spód pizzy także musi być przygotowany ręcznie bez użycia wałka i nie może mieć więcej niż 3mm grubości. Pieczenie odbywać się musi w piecu opalanym drewnem, w temperaturze około 490 stopni celsjusza przez jedną, dwie minuty.
Standard Pizza Neapolitana dopuszcza jedynie dwa rodzaje topów:
  • Marinara - pomidory, czosnek, oliwa, oregano (lub bazylia).
  • Margherita - pomidory, mozzarella di bufala campana DOP (Denominazione di origine protetta) lub mozarella STG (Specialita tradizionale garantita), oregano (lub bazylia).
Pizza Romana - podobna do neapolitańskiej ale z reguły z warzywami (cebula, karczochy, cukinia, bakłażan, kapary ) i innymi składnikami np. grzyby.

Sicilian Pizza (pizza sycylijska) składniki tej pizzy zatopione są w cieście. W oryginalnej pizzy sycylijskiej nie ma sera.

Ciekawostki
- Największą pizzę zrobiono 8 grudnia 1990 roku w Johanesburgu (Afryka Południowa). Pizza ta miała średnicę 37,4 metra. Zużyto na nią 500 kg mąki, 800 kg sera i 900 kg sosu pomidorowego.
- 22 marca 2001 roku niejaki Bernard Jordan, pracownik Butler's Pizza, dostarczył pizzę z Cape Town (Afryka Południowa) do Sydnej w Australii. Dostawca przemierzył 11.042 km. Była to najdłuższa (a właściwie najodleleglejsza) dostawa pizzy w historii.

Polecamy: Jak zrobić pizzę w domu, Sos do pizzy, Dobra mąka na pizzę

Zbliżają się popularne imieniny:
Adama24 grudniaZostało jeszcze 14 dni
Ewy24 grudniaZostało jeszcze 14 dni
Sylwestra31 grudniaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Baltazara6 styczniaW przyszłym roku
Kacpra6 styczniaW przyszłym roku
Melchiora6 styczniaW przyszłym roku
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 10 grudnia
Maria, Andrzej, Julia, Judyta, Nikoleta, Polidor, Radzisława
Jutro, 11 grudnia
Stefan, Daniel, Julia, Damazy, Waldemar, Wojmir
Pojutrze, 12 grudnia
Joanna, Aleksander, Edburga, Adelajda, Dagmara, Paramon
Wczoraj, 9 grudnia
Joachim, Wiesław, Waleria, Delfina, Leokadia, Wielisława