Dzień Matki

Święto obchodzone: 26 maja

Dzień Matki / Dzień Mamy obchodzimy 26 Maja

Kiedy obchodzimy Dzień Matki?

Święto wszystkich Mam obchodzimy w Polsce w dniu 26 maja. W innych krajach obchodzony jest najczęściej w drugą niedzielę maja lub razem z dniem kobiet - 8 marca.

Kiedy obchodzimy Dzień Matki? - 26 Maja

Życzenia na Dzień Matki

Wszystkim mamom w dniu ich święta życzymy przede wszystkim pociechy ze swoich latorośli - tych młodszych i tych starszych. Dużo Zdrowia, Szczęścia i Wszystkiego Dobrego!

Dzień Matki

Dzień Matki to święto obchodzone (w Polsce w dniu 26 maja) jako wyraz szacunku wobec mam. W tym dniu mamy są zwykle obdarowywane kwiatami, laurkami i prezentami przede wszystkim przez własne dzieci, rzadziej przez inne osoby.

Historia Dnia Matki

Początki tego święta sięgają czasów starożytnych. W większości starożytnych cywilizacji otaczano kultem Matki-Boginie, symbole płodności i urodzaju. W XVII wieku zwyczaj powrócił w Anglii pod nazwą Niedziela u Matki (Mothering Sunday). Dzień, w który obchodzono to święto był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matkom podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian otrzymywano matczyne błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do ok. XIX w. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. Inaczej historia tego święta przedstawia się w USA. W 1858 amerykańska nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy (Mothers' Work Days), zaś od 1872 ideę Dnia Matek dla Pokoju (Mother's Day for Peace) promowała Julia Ward Howe. Annie Jarvis, córce wspomnianej Anny Reeves Jarvis, w 1905 udało się ustanowić oficjalny Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś już w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.
Tekst pochodzi z pl.wikipedia.org

Kiedy obchodzony jest Dzień Matki na świecie

  • 26 maja - Polska.
  • 2. niedziela maja - najbardziej popularny dzień obchodów - Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Republika Chińska, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Włochy, Wenezuela .
  • 8 marca - razem z dniem kobiet - Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Albania, Bułgaria, Rumunia, Mongolia (patrz 'ciekawostki' poniżej)

Ciekawostki na temat Dnia Matki

  • Po raz pierwszy w Polsce Dzień Matki obchodzony był w Krakowie w 1923 roku.
  • W Mongoli Dzień Mam obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Dziecka i jest to jedyny kraj, w którym to święto obchodzone jest dwa razy w roku (1 czerwca i 8 marca).
  • W licznych krajach Dzień Matki świętowany jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet 8 marca.
  • W USA Dzień Matki to święto państwowe.
  • Dzień Kobiet we Francji obchodzony jest w ostatnią niedzielę maja, ale jeśli w ten dzień wypada Święto Zesłania Ducha Świętego (Pięćdziesiątnica, Zielone Świątki), to Dzień Matki obchodzony jest w pierwszą niedzielę czerwca.
Informacje Dodatkowe
Dzień Matki wypada co roku w tym samym dniu - 26 maja

Zobacz, w jakim dniu tygodnia wypada Dzień Matki w latach 2019-2029
RokDzień
2019Niedziela
2020Wtorek
2021Środa
2022Czwartek
2023Piątek
2024Niedziela
2025Poniedziałek
2026Wtorek
2027Środa
2028Piątek
2029Sobota
W ten sam dzień, w którym obchodzimy Dzień Matki, w 2024 wypada także:
  • Brak Świąt
Zobacz wiecej na temat dnia 26 maja (imieniny, święta, faza księżyca, długość dnia, wschód i zachód słońca, ...)
Zbliżają się popularne imieniny:
Joanny24 majaZostało jeszcze 6 dni
Zuzanny24 majaZostało jeszcze 6 dni
Magdy25 majaZostało jeszcze 7 dni
Magdaleny29 majaZostało jeszcze 11 dni
🎁
Prezenty na DZIEŃ DZIECKA!
Podpowiadamy Pomysły