Polski Dzień Dziękczynienia

Święto ruchome obchodzone w 1. niedzielę czerwca.

Polski Dzień Dziękczynienia
Polski Dzień Dziękczynienia to nowe polskie święto kościelne obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca. W 2019 roku święto to wypada 2 czerwca.

"Chodzi o zobaczenie dobra, które nas otacza i podziękowanie za nie. Zachęcam wszystkich do dziękczynienia. Do dostrzeżenia, że nie jesteśmy samowystarczalni, lecz zależni od drugiego człowieka. Wdzięczność chroni nas przed postawą roszczeniową. Także w wymiarze państwa i społeczeństwa, gdyby było więcej wdzięczności za to, co się stało na przykład za sprawą Jana Pawła II czy za rok 1989, to być może mniej byłoby narzekania czy roszczeń. W życiu człowieka i narodu są takie wydarzenia, których nie można wytłumaczyć inaczej niż działaniem Bożej Opatrzności. Dlatego w niedzielę będziemy w sposób szczególny wyrażać wdzięczność Bogu podczas spotkania przy wznoszonej Świątyni Opatrzności Bożej."
Abp Kazimierz Nycz w rozmowie z Dziennikiem.

Polski Dzień Dziękczynienia 2016 -Program Obchodów

Główne obchody Święta Dziękczynienia w 2016 roku odbędą się na Polach Wilanowskich w Warszawie przed Świątynią Opatrzności w dniu 5 czerwca. W ramach święta odbędzie się druga edycja festiwalu Moc Dobra.
  Program Festiwalu Moc Dobra 2016
 • 15:00 - Koncert Małego Chóru Wielkich Serc
 • 15:45 - New Life’m
 • 16:45 - Góralska Orkiestra Dęta Ze Skomielnej Czarnej
 • 17:30 - Koncert Beaty Bednarz
 • 18:15 - Wręczenie nagród jury i publiczności laureatom Festiwalu „Moc dobra”
 • 18:45 - występ laureatów Festiwalu „Moc Dobra”
 • 20:00 - koncert zespołu ARMIA
 • 21:15 - Uwielbienie – MOJA RODZINA
 • 21:37 - Koniec koncertów
W konkursie Festiwalu "Moc Dobra" o nagrodę jury i publiczności walczyć będą zespoły i wykonawcy: Porozumienie, Albo i Nie, Tau, Soudarion, Wyrwani z Niewoli i Zespół 33

Program pierwszych obchodów Dnia Dziękczynienia w 2008 roku
Pierwsze, główne obchody polskiego Święta Dziękczynienia odbyły się w Warszawie przed Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Rozpoczęły się one o godzinie 12:00 Mszą Świętą koncelebrowaną przez Prymasa Józefa Glempa i Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego Kazimierza Nycza Następnie: o godzinie 13:30 odbyło się otwarcie Miasteczka Rekreacyjnego dla dzieci w trakcie którego zagrała Arka Noego. O godzinie 15:00 nastąpiło wypuszczenie balonów z napisem "Dziękuję" nazwane - "Przesyłka do nieba". Po godzinie 15:00 rozpoczęła się seria koncertów, na której wystąpili: 2 Tm 2,3; Maleo Reggae Rockers; Krzysztof Krawczyk; Rock Loves Chopin; Raz, Dwa, Trzy. Obchody zakończyły się około godziny 21:30 wspólną modlitwą.
Zbliżają się popularne imieniny:
Michała29 wrześniaZostało jeszcze 7 dni
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
30 wrz.
pon.
Dzień Chłopaka8
01 lis.
pią.
Wszystkich Świętych (katolickie)40
11 lis.
pon.
Narodowe Święto Niepodległości50
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 22 września
Ignacy, Tomasz, Joachim, Daria, Maurycy, Prosimir
Jutro, 23 września
Bogusław, Tekla, Boguchwała, Libert, Linus, Liwiusz
Pojutrze, 24 września
Maria, Teodor, Gerard, Tomir, Uniegost
Wczoraj, 21 września
Marek, Markusław, Laurenty, Hipolit, Kastor, Jonasz, Bernardyna, Bożeciech, Ifigenia, Mateusz