Długie Weekendy w 2013 roku

Jak wypadają długie weekendy w Polsce w 2013 roku

Długie Weekendy 2013

Weekend Świąteczny i Noworoczny

Nowy Rok 2013 wypada we wtorek, a więc biorąc wolny dzień w Sylwestra (poniedziałek, 31 grudnia) możemy zyskać czterodniowy przedłużony weekend noworoczno-sylwestrowy. Ci, którzy zdecydują się na wzięcie jeszcze dwóch dni wolnych w grudniu 2012 (27 i 28 grudnia) otrzymają weekend ośmiodniowy. Jeżeli wezmą dodatkowo wolne przed świętami (w Wigilię, 24 grudnia), będą się mogli cieszyć aż jedenastodniową przerwą w pracy. Można także pomyśleć nad wzięciem dni wolnych zaraz po Nowym Roku, tj. 2,3 i 4 stycznia. W ekstremalny przypadku - bierzemy 6 dni wolnych (24, 27, 28 grudnia i 2-4 stycznia) - dostajemy aż 16 dni wolnych.

Święto Trzech Króli wypada w 2013 roku niestety w niedzielę. To zła informacja, tym bardziej, że nie możemy sobie tego święta odebrać w postaci dnia wolnego. Dobra informacja jest taka, że Trzech Króli to jedyne święto w 2013 roku, które wypada w weekend, nie uwzględniając oczywiście świąt, które z definicji wypadają w niedzielę (Wielkanoc, Zielone Świątki)


Długi Weekend Majowy

Ponieważ Wielkanoc, jak to Wielkanoc, wypada zawszę w niedzielę (w 2013 roku 31 marca), rok 2013 nie różni się tu od innych pod względem długich weekendów. Kolejną okazją, po Nowym Roku, do przedłużenia sobie weekendu będzie początek maja.

Pierwszomajowe Święto Pracy wypada w 2013 roku w środę, 3 maja i Święto Konstytucji w piątek. Możemy więc wziąć sobie wolny czwartek (2 maja) i otrzymamy w ten spośób 5 dni wolnych z rzędu. Możemy także dobrać sobie dwa dni wolne na końcu kwietnia (29 i 30), w ten sposób otrzymamy dziewięciodniowy długi weekend majowy.

Kolejne polskie święta państwowe, będące dniami wolnymi od pracy, to: Zielone Świątki i Boże Ciało. Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego wypada, jak co roku, w niedzielę (w 2013 roku jest to 27 maja) więc nie wygeneruje nam ono nigdy dłuższego weekendu. Boże Ciało zaś wypada zawsze w czwartek (w 2013 roku 7 czerwca), i jak co roku, biorąc wolny piątek, możemy sobie weekend przedłużyć do 4 dni.

Długie Weekendy w Sierpniu i w Listopadzie

15 sierpnia obchodzimy dwa święta jednego dnia: Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznice Cudu nad Wisłą (Święto Wojska Polskiego). Jest to dzień wolny od pracy, który w 2013 roku wypada w czwartek, biorąc więc wolny piątek (16 sierpnia) otrzymujemy weekend czterodniowy.

W listopadzie oba święta: Wszystkich Świętych - 1 listopada i Święto Niepodległości 11 listopada układają się idealnie dla tych, którzy nie chcą lub już nie mogą brać dodatkowych dni wolnych. 1 listopada wypada w piątek, 11 listopada zaś w poniedziałek. Nie biorąc ani jednego dodatkowego dnia wolnego otrzymujemy w listopadnie dwa trzydniowe, przedłużone weekendy - od soboty do piątku, w pierwszym przypadku i od piątku do niedzieli, w drugim.

Weekend Świąteczny

Pierwszy dzień Bożego Narodzenia wypada w 2013 roku w środę, a drugi w czwartek. Jeśli chcemy wypocząć sobie dłużej, wystarczy wziąć dzień wolny zaraz po świętach, tj. w piątek 26 grudnia - tym sposobem zyskujemy pięć dni wolnego.

 
Przypomnienie: 24 września 2010 roku Sejm zdecydował, że Święto Trzech Króli będzie kolejnym dniem wolnym od pracy. W zamian wykreślono z Kodeksu Pracy możliwość odebrania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę

Zobacz także: Kalendarz 2013 Online i Kalendarz 2013 do wydrukowania
Imieniny Obchodzą:
Dzisiaj, 1 października
Jan, Danuta, Benigna, Igor, Cieszysław, Remigiusz
Jutro, 2 października
Denis, Dionizy, Teofil, Leodegar, Stanimir
Pojutrze, 3 października
Eustachy, Gerard, Heliodor, Józefa, Kandyd, Teresa, Ewald, Ewalda, Sierosław
Wczoraj, 30 września
Wiktor, Grzegorz, Hieronim, Felicja, Sonia, Zofia, Honoriusz, Imisław, Wiara
🌞
Zaćmienie Słońca nad Polską
25 października 2022 (animacje)