Światowy Dzień Kota


Międzynarodowe święto wszystkich kotów, tych rasowych i dachowców, obchodzone jest 17 lutego.


Twoja wyszukiwarka

Dzień Kobiet
Dzień Chłopaka
Piątek 13
Dzień Liczby PI
Dzień Świętego Patryka
Wiosna 2015
Zmiana Czasu
Niedziela Palmowa
Wielki Tydzień
Wielkanoc 2015
Święta w Marcu

Wschód i Zachód Słońca
Kiedy Imieniny?
Kalendarz Świąt

Prezenty
Kalendarz 2015
Kalendarz 2015 do druku

Księżyc
Fazy Księżyca 2015
Faza Księżyca Teraz
Pełnia Księżyca - Nazwy
Księżyc Dzisiaj

2015 już za:|2015 już ma:
Schab Pieczony
Sos Winegret
Krzyżówki Online
Konwerter Jednostek
SudokuKalendarz Imienin 31/03/2015
Imieniny: Joanny, Balbiny, Beniamina,...
Zbliżają się popularne imieniny:  Jerzego 23 kwietnia, Wojciecha 23 kwietnia, Marka 25 kwietnia
Międzynarodowy Dzień Kota (ang: World Cats Day, wł: Giornata mondiale del gatto) święto naszych milusińskich obchodzone jest 17 lutego (w Polsce od 2006 roku)

Dzień Kota na Świecie
Mimo że 17 lutego znany jest w Polsce od 2006 roku jako Światowy/Międzynarodowy Dzień Kota, wygląda na to, że jest to raczej 'święto polsko-włoskie'. Dostępne źródła wskazują, że dzień ten obchodzony był w Włoszech, a w 2006 roku zaadaptowany został także w Polsce. Niektóre źródła wskazują, że Dzień Kota obchodzony jest nieformalnie także w innych krajach np. USA - National Cat Day (Narodowy Dzień Kota) świętuje 29 pażdziernika.

Światowy Dzień Kota w Polsce
Pomysłodawcą obchodów dnia kota w Polsce był w 2006 roku redaktor naczelny miesięcznika Kot, prezes Polskiej Federacji Felinologicznej "Felis Polonia", międzynarodowy sędzia felinologiczny Pan Wojciech Albert Kurkowski. Polski Dzień Kota wspierany jest przez miesięcznik "Kot", Polską Federacje Felinologiczną "Felis Polonia" i lokalne kluby felinologiczne.

Obchody Dnia Kota
W trakcie Światowego Dnia Kota większość klubów felinologicznych należących do FPL organizuje pokazy kotów rasowych i akcje charytatywne; po hasłem "Rasowce - Dachowcom" zbierane są wtedy pieniądze i dary rzeczowe dla bezdomnych kotów. Akcje te coraz częściej przenoszą się również do szkół i przedszkoli. Święto to ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym. Przyczynia się ono do integracji miłośników kotów. Zarówno hodowcy kotów rasowych, jak i miłośnicy kotów domowych wspólnie propagują szacunek dla kotów. (Źródło: Felis Polonia)

W trakcie obchodów Dnia Kota wybierany jest Kociarz Roku (dotychczasowymi laureatami zostali: Krzysztof Cwynar (2006), Franciszek Klimek (2007), Prezydent RP Lech Kaczyński (kociarz roku 2008), Urząd Miasta Stołecznego Warszawa (2008, kategoria: firma), forum miau.pl (2008, kategoria: media).

Ciekawostki na temat kotów
  • Kot Domowy (łac: Felis silvestris catus) udomowiony został około 6000 lat temu i od tego czasu aż po dzisiejszy dzień wykorzystywany jest do tępienia gryzoni domowych (myszy, szczury). W starożytnym Egipcie kot był zwierzęciem czczonym jako święte zwierze bogini Bastet (egipska bogini miłości i płodności)
  • 22 grudnia 2001 roku urodził się pierwszy sklonowany kot a właściwie kotka CC (od angielskiego Copy Cat)
  • "Fred the Undercover Kitty" (kot agent Fred) to kot, który był wykorzystany w 2006 roku przez nowojorską policję w akcjach demaskujących nielegalne praktyki weterynaryjne. W lutym 2006 roku Fred został zarejestrowany jako tajny agent.
  • Kot Oscar, mieszkaniec hospicjum w Providence (USA), według New England Journal of Medicine, potrafił rozpoznać umierających pacjentów.
  • Największym kotem domowym, wg. Encyklopedii Guinness'a, był australijski Himmi. Ważył 46 funtów (20.1kg) i mierzył 97 centymetrów długości.
Wiadomości Archiwalne

Dzień Kota 2009
Głowne obchody Dnia Kota w 2009 roku odbyły się 14 lutego (wcześniej, ze względu na weekend) podczas Gali przyznania tytułu Kociarza Roku, która rozpoczęła się o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tymże roku do tytułu Kociarz Roku nominowani byli: Barbara Brus, Ryszard Czubaczyński, Anna Mrozek, Krystyna Sienkiewicz, i Beata Tyszkiewicz. Galę prowadzili: pomysłodawca imprezy Wojciech-Albert Kurkowski i Michał Piróg.

Dzień Kota 2011
Przyznanie tytułu "Kociarz Roku 2010" odbyło się 16 lutego 2011 w Warszawie (Teatr SABAT) podczas "Gali ŚDK" (ŚDK - skrót od 'Światowy Dzień Kota')

Zapraszamy na nasze konto na Facebook'u.
Co dzień rano przyślemy Ci informacje
na temat rozpoczynającego się dnia. Polub nas! :)
 
Dzień Kota na www.friko.net. Ta strona korzysta z dobrodziejstw CSS3