Karnawał w Rio

Zabawa rozpoczynająca się w ostatni piątek przed Popielcem i trwająca pięć dni

Zbliżają się urodziny, imieniny lub inne święto Twoich znajomych? Wyślij kwiaty online lub poszukaj pomysłu na prezent. Pomysły na prezenty możesz także wygodnie śledzić na Facebook'u: Prezentujemy Prezenty na FB. Polub nas!
Karnawał w Rio
Karnawał w 2014 roku trwa 57 dni. Kończy się 4 marca (Wielkanoc 2014 wypada 20 kwietnia)

Karnawał w Rio rozpoczyna się w 2014 roku 28 lutego i trwa do 4 marca (ostatki)

Filmy z Karnawału w Rio


Karnawał w Rio
Najbardziej chyba znanym karnawałem jest brazylijski karnawał w Rio de Janeiro, zaczyna się w ostatni piątek przed środą popielcową i trwa przez pięć dni. Zaczyna się przekazaniem uczestnikom parady kluczy do miasta i ferią sztucznych ognii, po czym na sambodromie pojawiają się członkowie szkół brazylijskiej samby rywalizujący ze sobą w tańcu przez pięć dni i nocy. Specjalnie na tą okazję uczestnicy parady (i nie tylko) przygotowują specjalne pełne przepychu , często wyuzdane stroje karnawałow Rokrocznie do Rio de Janeiro przyjeżdża na karnawał ponad 100 tysięcy turystów. Karnawał kończy się w Środę Popielcową nad ranem wybraniem najlepszej szkoły samby.

I jeszcze jeden film z Sambodromu


Przykładowy program Karnawału (z 2008 roku)
W 2008 roku Karnawał w Rio rozpoczął się w piątek 1. lutego o godzinie 13:00 koronowaniem króla karnawału (Momo) i wręczeniem mu przez burmistrza kluczy do miasta. W ten sam dzień o godzinie 19:00 rozpoczęła się parada dziecięcych szkół Samby.

W sobotę, 2. lutego, prezentowane były już pierwsze "poważne" pokazy. W hotelu Gloria - oficjalny konkurs kostiumów karnawałowych, w centrum miasta na Rio Branco - konkurs orkiestr i zespołów muzycznych, a wieczorem około godziny 21:00 przemaszerowała pierwsza parada na Sambodromie.

W niedzielę i poniedziałek parady rozpoczęły się o godzinie 21:00.

We wtorek na zakończenie karnawału odbyła się parada tzw. grupy B, czyli najlepszych szkół Samby.

W Środe Popielcową ogłaszone zostały wyniki konkursów na najlepszą szkołę Samby.

Cały okres Karnawału w Rio okraszony jest oczywiście ulicznymi i hotelowymi balami w całym mieście. Odbywają się bale gejów, bale maskowe, bale piwne "beer ball" itd, itp.
Ceny biletów na Sambodrom wahają się od 20 do 700 dolarów. Wejście na bale i imprezy to koszt od 40 do 80 USD ale już wykup stolika czy miejsca dla VIP'ów może dochodzić do 800USD.

Sposób oceny szkół
Szkoły oceniane są w 10 kategoriach przez 4 sądziów w każdej kategorii. Każdy sędzia może przyznać od 5 do 10 punktów. Punkty są sumowane a wyniki ogłaszane w środę już po zakończeniu karnawału.
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
10 paź.
sob.
Dzień Przeciwko Karze ŚmierciJutro
14 paź.
śro.
Dzień Edukacji Narodowej5
16 paź.
pią.
Dzień Papieża Jana Pawła II7
25 paź.
nie.
Zmiana Czasu Letniego Na Zimowy16
31 paź.
sob.
Halloween22
01 lis.
nie.
Wszystkich Świętych (katolickie)23
02 lis.
pon.
Zaduszki24
11 lis.
śro.
Narodowe Święto Niepodległości33