Dzień Wikipedii

Święto największej internetowej encyklopedii obchodzone jest 15 stycznia

Dzień Wikipedii
Dzień Wikipedii (ang: Wikipedia Day)
15 stycznia, w rocznicę założenia Wikipedii, obchodzone jest święto tej największej i najbardziej popularnej encyklopedii internetowej. Pierwsza, angielska wersja Wikipedii wystartowała 15 stycznia 2001 roku. Założycielem był Jimmy Walles. Od tego czasu ta internetowa encyklopedia doczekała się ponad 200 wersji językowych a jej największa (angielska) wersja zawiera ponad dwa i pół miliona artykułów (styczeń,2009).

Obchody dnia Wikipedii
Od kilku już lat z okazji święta organizowane są spotkania wikipedystów i akcje nadzwyczajne. W 2008 roku spotkanie polskich Wikipedystów odbyło się w Poznaniu. Ogłoszono także akcje: "Dzień destubizacji" - rozwijanie zalążków artykułów zawierających jedynie podstawowe informacje; "Top100" - opieka i rozwijanie 100 najczęściej czytanych artykułów. W roku 2007 wraz z serwisem deviantArt zorganizowano konkurs pod hasłem "Imagine a world in which every single human being can freely share in the sum of all knowledge" (Wyobraź sobie świat, w którym każdy będzie miał dostęp do wiedzy całego świata).

Historia Wikipedii
  • 2001 - 12 i 13 stycznia zostały zarejestrowane domeny wikipedia.com i wikipedia.org. 13 stycznia domeny pojawiają się w sieci. 15 stycznia oficjalnie rozpoczyna się projekt stworzenia otwartej i darmowej encyklopedii internetowej. Już w marcu powstają kolejne wersje językowe: Francuska, Niemiecka, Katalońska i Szwedzka. Pierwsze informacje w prasie pojawiają się w sierpniu. 26 września na świat przychodzi polska wersja wikipedii. Obok fundatora Jimmy Wales'a raczkującą wikipedią zajmuje się jego firma Bomis.com i Larry Sanger.
  • 2002 - z projektu odchodzi Larry Sanger, wycofuje się Bomis a z hiszpańskojęzycznej wersji powstaje Encyclopedia Libre. 25 stycznia na świat przychodzi MediaWiki. Jimmy Wales potwierdza, że Wikipedia nigdy nie będzie wyświetlać komercyjnych reklam. Powstaje nowy projekt Wiktionary. W pierwszą rocznicę powstania Wikipedia zawiera już około 20,000 artykułów.
  • 2003 - Powstaje Wikimedia Foundation. Pojawia się 'puzzlowe' logo i edytor formuł matematycznych, do powstania którego przyczynił się Tomasz Wegrzanowski. Zorganizowane zostaje pierwsze spotkanie Wikipedystów. Liczba artykułów w angielskiej wersji przekracza 100,000 a, w drugiej co do wielkości - Niemieckiej, 10,000. 28 wersji językowych zawiera ponad 130,000 tematów.
  • 2004 - Pojawiają się kategorie i style CSS. Serwerowania przenosi się z Kalifornii na Florydę. W czerwcu pojawia się pierwsza próba zablokowania Wikipedii (Chiny). Wikipedia ma już ponad 100 wersji językowych a w nich ponad 1,000,000 artykułów.
  • 2005 - Jak podaje Hitwise, Wikipedia jest najchętniej linkowany portalem w internecie. W październiku Chiny ponownie próbują zablokować dostęp. Anglojęzyczna wersja przekracza 750,000 wpisów. W tym roku ma miejsce pierwszy skandal, kiedy to pod hasłem "John Seigenthaler" pojawią się, niezauważone przez 4 miesiące, nieprawdziwe informacje. Incydent ten zapoczątkowuje dyskusję na temat formuły otwartości portalu. Pojawiają się zabezpieczenia 'checkuser' i 'semi-protection'.
  • 2006 - Wikipedia zostaje zarejestrowana jako znak towarowy Wikimedia Foundation. Kolejny duży skandal - członkowie Kongresu USA!!! 'poprawiają' sobie życiorysy. Część sprawdzonych i zatwierdzonych haseł zostaje udostępniona do ściągnięcia. Jimmy Wales rezygnuje z zarządzania Wikipedią aby skupić się na innych projektach (Wikia). Angielska Wikipedia osiąga 1,5 miliona haseł. Wales namawia do skupienia się nad jakością informacji. Pojawiają się nowe zabezpieczenia przed wandalizmem.
  • 2007 - W styczniu Wikipedia przesuwa się z 20 na 11 miejsce w rankingu najpopularniejszych portali Alexa.com aby później wskoczyć w Top10 (na miejsce ósme). 250 wersji językowych zawierają 7,5 miliona haseł a edytuje je 5 milionów zarejestrowanych użytkowników.
  • 2008 - W kwietniu pojawia się 10,000,000 (dziesięciomilionowy) wpis. Kilka miesiecy póżniej anglojęzyczna Wikipedia składa się już z 2,500,000 haseł. Portal znajduje się między 7 a ósmym miejscu najpopularniejszych serwisów na świecie. (ranking Alexa).
Zbliżają się popularne imieniny:
Katarzyny25 listopadaZostało jeszcze 10 dni
Andrzeja30 listopadaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Barbary4 grudniaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Mikołaja6 grudniaZostało jeszcze ponad 2 tygodnie
Najbliższe Święta:
DzieńŚwiętoZa dni
15 lis.
czw.
Święto WinaDziś
17 lis.
sob.
Dzień Studenta2
29 lis.
czw.
Andrzejki14
06 gru.
czw.
Mikołajki21
25 gru.
wto.
Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia (kościoły zachodnie)40
26 gru.
śro.
Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (kościoły zachodnie)41
01 sty.
wto.
Nowy Rok47